História

Sprístupnením širokých lyžiarskych terénov na severe Chopku sa začala písať história pretekov o Veľkú cenu Demänovských jaskýň. Najstaršie lyžiarske podujatie na Slovenku začínalo ako malý lokálny lyžiarsky závod. Lyžiarske podujatie dostalo meno podľa ceny, o ktorú pretekári súťažili - putovnú cenu pre víťaza, Zlatý kvapeľ jaskyne Slobody.

Prvé lyžiarske preteky o Veľkú cenu Demänovských jaskýň sa uskutočnili 26. marca 1939. Úspech úvodných ročníkov, väčšie ubytovacie možnosti a zlepšenie dopravy do Demänovskej doliny pomohli, aby sa preteky v marcovom termíne každoročne opakovali. V polovici šesťdesiatych rokov sa Veľká cena Demänovských jaskýň dostala na medzinárodnú úroveň.

Prvý svetový pohár sa konal v Jasnej v sobotu 5. februára 1979, na obrovský slalom prišlo okolo štyridsaťtisíc divákov. Prvé kolo sa jazdilo po pretekárskej trati, takzvanej jednotke, z Lukovej na Koliesko do Jasnej – na tej istej trati, na ktorej sa budú preteky svetového pohára konať aj v marci 2016. Druhé kolo sa jazdilo po sedmičke, tiež z Lukovej na Koliesko.

Množstvo ľudí, ktorí sa prišli na preteky pozrieť, stáli popri celej trati z Jasnej až na Lukovú. Pretekári si masívnu kulisu povzbudzujúcich divákov veľmi pochvaľovali. Na svetových pohároch štartovali veľké lyžiarske osobnosti, ako sú Talian Gustavo Thöni, americkí bratia Phillip a Steven Mahreovci, Švéd Ingemar Stenmark či Juhoslovan Bojan Križaj.

Preteky Svetového pohára sa v Jasnej uskutočnili trikrát. V rokoch 1979 a 1982 súťažili v rámci Veľkej ceny Demänovských jaskýň muži, v roku 1984 ženy.

Posledná generálka svetovej úrovne bola na Chopku vo februári 2014, kedy sa v Jasnej konali Majstrovstvá sveta juniorov v alpských disciplínach.

Na počiatku novej éry strediska bol sen o tom, že niekedy v budúcnosti sa Svetový pohár do Jasnej opäť vráti. Dnes sa budúcnosť stáva prítomnosťou.