Veronika Velez - Zuzulová

Kráľovná na lyžiach – Veronika Velez - Zuzulová

Najúspešnejšia slovenská lyžiarka a takzvaná kráľovná slovenského lyžovania zažíva jednu z najúspešnejších sezón v kariére. Spolu s Petrou Vlhovou ovládli preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Lyžiarky získali pre Slovensko už tri víťazstvá, z toho dve má na konte práve Veronika Velez-Zuzulová.

Tridsaťjedenročná rodáčka z Bratislavy preteká za klub Ski Zu Bratislava. Vo Svetovom pohári štartovala prvýkrát ako šestnásťročná v sezóne 2000 / 2001, vtedy sa jej však ešte nepodarilo získať žiadne body a iba raz postúpila do druhého kola.

V roku 2002 sa Veronike podarilo vyhrať juniorské majstrovstvá sveta. Prvý úspech v pretekoch Svetového pohára zaznamenala v roku 2004. V nemeckom Zwieseli skončila na treťom mieste. Veronika má na svojom konte aj dva triumfy v Európskom pohári v slalome, dokázala ho vyhrať v rokoch 2004 a 2007.  A o tri roky neskôr, v roku 2010, prišla do cieľa s najlepším časom na prvých halových Majstrovstvách Európy v slalome vo francúzskom stredisku Amnéville.

Až jedenásť rokov od toho, ako začala súťažiť vo Svetovom pohári, musela čakať na svoj prvý triumf. Počas nich sa jej podarilo skončiť až trinásťkrát na pódiu, z toho sedemkrát na treťom a šesťkrát na druhom mieste. Vytúženého prvenstva sa Veronika dočkala 29. 12. 2012 v rakúskom Semmeringu. Už o štyri dni zažila pocit víťazstva opäť, tentokrát na mestských pretekoch v Mníchove. Najúspešnejšiu sezónu zažila Veronika v roku 2013, keď v konečnom poradí Svetového pohára skončila na celkovom dvanástom mieste a v slalome na treťom.

Nasledujúcu sezónu musela Veronika vynútene pauzovať pre zranenie. Po návrate do pretekov Svetového pohára si musela počkať rok na svoj ďalší triumf. Na začiatku roka sa z prvenstva tešila v nočnom zjazde v rakúskom Flachau. Už o tri dni neskôr zvíťazila opäť vo Flachau, tentokrát mala aj o jeden dôvod radosti navyše, pretože na treťom mieste skončila jej krajanka Petra Vlhová. Veronika štartovala už aj na troch olympijských hrách, o tie štvrté v Soči ju pripravilo zranenie. Najlepšie umiestnenie z olympiády má Veronika na konte z roku 2010 z Vancouveru. V slalome skončila na desiatom mieste.

web: zuzulova.com
Facebook: Veronika Velez - Zuzulová
Instagram: Veronika Velez - Zuzulová

Photo Zdroj: zuzulova.com