Príprava snehu na „sveťák“ je hotovou vedou

Dôležitou súčasťou Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní je kvalitný sneh. Jeho príprava je náročná, ale výsledkom je povrch, na ktorom pretekárky dosahujú obrovskú rýchlosť. „Snowmastri“, ktorí sa starajú o bielu pokrývku, musia s celým procesom začať už dávno pred pretekmi. Výborným príkladom toho koľko práce stojí za prípravou kvalitnej zjazdovky je fakt, že v Jasnej na pretekovom svahu, počas tejto zimy, nafúkali dokopy už toľko snehu, ktorý by pokryl celé futbalové ihrisko do neuveriteľných sedemnástich metrov.

Prvým krokom je pozorné sledovanie predpovede počasia, pretože na zasnežovanie pred štartom je potrebné, aby päť až osem dní za sebou mrzlo. Podkladová vrstva musí byť mokrá, aby sa mohla prilepiť na skaly a podložku. Na preteky Svetového pohára však podklad musí byť ešte napustený vodou, aby bol dobre premrznutý a pevný. Ak by bola základná vrstva príliš tenká, hrozilo by poškodenie trate. Pri ženskom slalome by malo byť až 750 gramov vody v jednom decimetri kubickom snehu. Prítomnosť veľkého množstva vody spôsobuje, že trať je veľmi zamrznutá a jazdiť na nej sú schopní iba profesionálni pretekári a pretekárky. Rýchlosť lyžiarov v najrýchlejších disciplínach sa šplhá až k 150 km/h. V ženskom slalome, ktorý slovenských divákov zaujíma najviac, dosahujú pretekárky rýchlosť 30-40 km/h.

Na rozdiel od klasickej prípravy umelého snehu, ten súťažný už pred pretekmi nemôžu upravovať ťažké mechanizmy, pretože by povrch poškodili. Profesionálna trať určená pre pretekárky musí byť upravovaná iba zošúchavaním snehu z trate. Prípravu zjazdovky v Jasnej mali na starosti domáci „snowmastri“, ktorí majú skúsenosti z Európskeho pohára v Jasnej a taktiež aj z pretekov v zahraničí. Kontroly snehu pred víkendovými pretekmi potvrdili dobrú kvalitu zjazdovky v Jasnej. Už zajtra si vyskúšajú kvalitu pretekovej zjazdovky naše reprezentantky Petra Vlhová a Barbara Kantorová. Organizátori veria, že im aj diváci na domácom snehu vytvoria výbornú atmosféru, aby podali čo najlepšie výkony.