Čaká nás 5 mesiacov do SP Jasná 2021, organizátori rátajú s bezpečnostnými opatreniami


Necelých päť mesiacov nás delí od štartu pretekov Audi FIS Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v stredisku Jasná, no organizátori už dlhší čas naplno pracujú na jeho prípravách. Toto vrcholné podujatie budú Nízke Tatry hostiť počas víkendu 6. a 7. marca 2021. Tatranskí organizátori veria, že v zložitých časoch poznačených pandémiou privítajú svetovú špičku na čele so Slovenkou Petrou Vlhovou či Američankou Mikaelou Shiffrinovou.


Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) potvrdila v októbri Jasnú ako dejisko predposlednej zastávky ženskej lyžiarskej špičky pred finále Svetového pohára, ktoré bude v druhej polovici marca 2021 vo švajčiarskom Lenzerheide. Nízkotatranské stredisko Jasná bude podujatie Svetového pohára hostiť po piatich rokoch, ženská elita sa tam predstavila aj v roku 2016. Rovnako ako vtedy, aj koncom najbližšej zimy čaká na zjazdárky v Jasnej slalom a obrovský slalom.  Organizátori z Liptova sa okrem tradičných úloh súvisiacich s organizáciou takéhoto významného podujatia musia vysporiadať aj s pandémiou koronavírusu. „Radi by sme privítali fanúšikov bez obmedzení, ale máme aj záložné plány, ktoré budeme aplikovať podľa aktuálnej situácie s koronavírusom,“ prezradila športová riaditeľka pretekov Jana Palovičová a dodala: „Počítame s tým, že ak to situácia bude vyžadovať, jednotlivé organizačné zložky, pretekárske tímy a médiá budú fungovať v oddelených koridoroch podobne, ako tomu bolo v Söldene.“

Keďže spomenutá pandemická situácia aktuálne neumožňuje prijať definitívu smerom k predaju vstupeniek pre divákov, organizátori v Jasnej sa pripravujú na viacero možných alternatív. „Radi by sme fanúšikov v decembri informovali, ako to bude s lístkami. Žiaľ, možnosť, že by sa v Jasnej v jeden deň na pretekoch stretlo 15-tisíc ľudí, ako to bolo v roku 2016, sa javí ako málo pravdepodobná. Rátame s možnosťou, že počet divákov bude limitovaný a tiež s variantom, ktorý bol teraz v Söldene, a to bez divákov. Samozrejme, najradšej by sme mali v Jasnej zaplnené tribúny a fantastickú atmosféru, ale uvedomujeme si, že pandémia svet športu výrazne zmenila. Sme vďační za možnosť podujatie vôbec usporiadať,“ povedal Matej Hulej.

Ak by sa na nízkotatranských svahoch v Jasnej napokon súťažilo bez diváckej kulisy, Slovenku Petru Vlhovú by to veľmi mrzelo, no bude sa snažiť napriek všetkému a koncentrovať sa na svoje výkony. „Pre situáciu v ktorej žijeme, kedy sa veľmi ťažko čokoľvek plánuje, sa snažím sústrediť najmä na tie najbližšie preteky. Nič to však nemení na tom, že to bude skvelé opäť súťažiť na domácom kopci,“ hovorí víťazka štrnástich pretekov SP.

Dianie z Jasnej by mali naživo prenášať viaceré televízne spoločnosti, na Slovensku to bude tradične RTVS.