Boli sme pripravení na stopercent po každej stránke


Keďže preteky Svetového pohára v Jasnej zaznamenali úspech na všetkých frontoch, organizátorov mrzí vyjadrenie Mikaely Shiffrinovej na záver nedeľňajšieho obrovského slalomu. Američanke sa nepozdávala podľa nej neprimeraná dĺžka opravy zlomenej bránky (podľa jej slov 5 až 8 minút), čo organizátori vylučujú. Organizátorov dokonca obvinila z úmyslu, ktorý mal zapríčiniť jej vyvedenie z koncentrácie. V rôznych rozhovoroch spomínala päť či dokonca osemminútový odklad, čo vôbec nekorešpondovalo s realitou.

„V žiadnom prípade nepripúšťame, že by sa niečo udialo naschvál. Je to bežná súčasť nášho športu. Na tomto úseku trate boli chorvátski technici a za celý úsek trate zodpovedal poľský medzinárodný delegát. Rovnako ako mala štart-stop Mikaela Shiffrinová, mala ho predtým aj Petra Vlhová. Obe na dve a pol minúty. Snažili sme sa v oboch prípadoch zareagovať čo najrýchlejšie,“ poznamenala športová riaditeľka pretekov Jana Palovičová. A ako dodáva: „Technika a celý organizačný tím sa sústredí na priebeh pretekov do poslednej pretekárky.“ Organizátorov v Jasnej mimoriadne táto situácia mrzí, síce berú na vedomie, že sa Mikaela Shiffrinová ospravedlnila. „Pri príprave podujatia sme všetci zo seba vydali maximum, aby sa všetky pretekárky u nás cítili čo najlepšie. Jej slová nás zasiahli, pretože sme pracovali v každom smere na sto percent,“ dodala Palovičová.

Vyjadrenie technického delegáta FIS v Jasnej k štartu Mikaely Shiffrinovej v obrovskom slalome

Nalomená tyč pred cieľom, okolo ktorej prešla Petra Vlhová sa pred jazdou Mikaely Shiffrinovej opravovala natiahnutím terča na pôvodnú nalomenú tyč, čo vykonával chorvátsky technik. Poľský technický delegát, ktorý mal úsek na starosti, však rozhodol, aby sa vymenila aj tyč, čo bolo vysielačkou potvrdené talianskym riaditeľom FIS SP. Štartér (SVK) bol informovaný talianskym riaditeľom, že z bezpečnostných dôvodov budú preteky prerušené, kvôli výmene nalomenej tyče.

Mikaela Shiffrinová v túto chvíľu musela počkať na štarte, než dostane štartovací povel, čo je pre skoncentrovaného pretekára vždy nepríjemné, ale nie je to výnimočné. Preto pretekár dostáva čas znovu sa pripraviť a znovu skoncentrovať.

Dôvody, kvôli ktorým nie je možné ovplyvniť výsledky pretekov:

  1. Medzinárodné lyžiarske preteky FIS prebiehajú tak, že hlavný rozhodca TD je kvôli nestrannosti vždy z inej než usporiadateľskej krajiny a dohliada predovšetkým na dodržiavanie pravidiel spolu s ďalšími členmi jury, riaditeľom pretekov a arbitrom.
  2. V nedeľu bola situácia celkom ideálna pre usporiadanie pretekov vzhľadom k počasiu a stavu trate.
  3. Interval cca 2 minúty pri prerušení nedeľňajších pretekov býva bežný.
  4. Zástupcovia pretekárky nepodali protest.
  5. Rozhodcov a technikov bolo dostatok a boli na medzinárodnej úrovni.
  6. Zdravie pretekárov je najvyššou prioritou. Bohužiaľ už boli prípady, kedy kvôli zlomeným tyčiam došlo k zraneniam očí, brucha a došlo dokonca aj k úmrtiam, preto je bezpečnosť na prvom mieste.
  7. Konšpiračnú teóriu pretekov na Slovensku, kedy by malo dôjsť k preťahovaniu štartovacieho intervalu Mikaely Shiffrinovej pre Petru Vlhovú vylučujem.

Organizačný tím sa postaral o dokonale pripravený a zorganizovaný Svetový pohár v Jasnej