Jasná už aj s peniazmi od štátu

Svetový pohár podporí sumou vyše trištvrte milióna eur


BRATISLAVA – SP v Jasnej, ktorý sa uskutoční už budúci mesiac, dostal od štátu kompromisnú finančnú injekciu. Fond na podporu športu na základe návrhu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu schválil organizátorom najväčšieho lyžiarskeho podujatia príspevok vo výške 765-tisíc eur, čo je zhruba dvadsať percent rozpočtu podujatia. Dohodu dnes potvrdili štátny tajomník pre šport na MŠ Ján Krišanda, prezident ZSL Martin Paško rovnako ako riaditeľ kancelárie Fondu na podporu športu Radoslav Jenčuš.

„Musíme v tomto smere hľadať metodický prístup. Fond bude poskytovať maximálne 20-percent rozpočtu podujatia. Suma 765-tisíc eur je maximom, ktorú môžeme poskytnúť,“ vyhlásil Radoslav Jenčuš na štvrtkovom brífingu. Svetový pohár v Jasnej (20. – 21. januára 2024) tak bude prvým podujatím u nás, na ktoré prispel aj Fond na podporu športu.

O 135-tisíc menej

Nie je to toľko, koľko žiadal ZSL – išlo až o 900-tisíc eur – no Martin Paško napriek tomu neskrýval spokojnosť. „Ďakujeme. Tieto prostriedky nám umožnia zorganizovať preteky podľa požiadaviek Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Máme prísľub od partnerov, že sa nám podarí dofinancovať zostávajúcu sumu,“ vyhlásil s tým, že v prípade, ak SP vygeneruje zisk, ušetrené peniaze sa do Fondu vrátil. „Budú k dispozícii pre iné športové podujatia," dodal Paško.

Aj podľa Jána Krišandu je poskytnutá suma kompromis. „Hľadali sme jasné a čitateľné kritériá pre podporu tohto podujatia. Do budúcnosti sa veci zadefinujú tak, aby bolo jasné, koľko si budú môcť organizátori športových podujatí zažiadať.“ O agendu sa bude starať už nové ministerstvo športu, ktoré by malo vzniknúť v najbližšom čase.