Depóniu nahradila posilnená zasnežovacia infraštruktúra

Organizátori januárového lyžiarskeho SP v Jasnej už na prípravu trate využívajú sofistikovanejšie metódy


Pred dvoma rokmi si ju pochvaľovali, teraz sa bez nej bez problémov zaobídu. Organizátori Svetového pohára v lyžovaní v Jasnej, ktorý sa pod Chopkom uskutoční v predposledný januárový víkend roku 2024, už žiadnu depóniu (veľké uskladnenie snehu dopredu – pozn. red.) k príprave trate nepotrebujú. „V porovnaní s predchádzajúcim Svetovým pohárom v našich končinách ju už skutočne riešiť nemusíme. Urobili sme také investície, že sme, schopní vyprodukovať dostatočné množstvo snehu za pomerne krátky čas,“ vyhlásil šéf lyžiarskych tratí Maroš Kupčo.

V roku 2021 veľká pomoc

V roku 2021, kedy sa pre pandémiu koronavírusu, žiaľ, muselo v Jasnej súťažiť bez prítomnosti divákov, bola depónia ešte veľkou pomocou. Usporiadatelia využili uložený sneh na úpravu cieľovej rovinky. „Aj vďaka depónii bol vtedy cieľový priestor bezpečnejší a vhodnejší na dojazd,“ informoval po pretekoch Kupčo.

Experiment s uložením snehu si zimné stredisko Jasná vyskúšalo už v roku 2018. Vtedy sa im podarilo uložiť 5-tisíc metrov kubických snahu, z ktorých do zimy vydržali zhruba dve tretiny. O dva roky neskôr mala Jasná v pláne uskladniť už dvojnásobné množstvo snehu. Sneh sa zakrýval geotextíliou a UV fóliou, ktoré dokázali udržiavať teplotu a vlhkosť.

Najhomogénnejšia zjazdovka

Príprava lyžiarskych svahov je dnes skutočne vedou. Organizátori sa svoje umenie chystajú pretekárkam počas vypredaného SP v Jasnej predviesť aj na tréningovej trati. Ide o zložitý systém zasnežovania kopca, pri ktorom zasnežovací softvér riadi výstupný tlak každého ventilu tak, aby dokázal pohodlnejšie injektovať vodu do snehu a jednotlivé vrstvy prepájať tak, aby bola zjazdovka čo najhomogénnejšia. „Je to skutočná alchýmia,“ priznala riaditeľka pretekov Jana Palovičová.

Pozitívnou správou pre organizátorov bol určite aj fakt, že sa v Jasnej vzhľadom na vonkajšie teploty mohlo začať zasnežovať už v polovičke novembra. Zasnežovalo sa začalo na severnej a južnej strane Chopku, zhruba od výšky 1300 metrov.