Dobrovoľníci sa hlásia vo veľkom

Mnohí z nich už pritom atmosféru SP pod Chopkom zažili aj v minulosti


Pred siedmimi rokmi ich bolo 600, z ktorých si usporiadatelia vybrali 350. V roku 2021 nepustili divákov do hľadiska prísne bezpečnostné pravidlá v súvislosti s pandémiou koronavírusu, takže ich organizátori využili o polovicu menej.

Dobrovoľníci budú neoddeliteľnou súčasťou Svetového pohára v Jasnej aj v januári 2024. Usporiadateľov mimoriadne teší fakt, že sa viacerí hlásia pomáhať opäť. „Zatiaľ sa ich prihlásilo okolo 480, no prihlasovanie naďalej prebieha. Hlásiť sa môžu do 10. decembra, druhý až tretí decembrový víkend potom z nich vyberieme 350, ktorých budeme pre potreby Svetového pohára potrebovať,“ informovala nás manažérka dobrovoľníkov Monika Rigociová.

Skúsenosti pri trati

Záujem byť pri tom počas SP v Jasne teší aj šéfa pretekovej komisie Martina Kupča. „Prihlasujú sa vo veľkom. Nielen tí, ktorí boli pri tom naposledy, ale aj tí, ktorí nám pomáhali v roku 2016,“ teší sa. „Je to pozitívna správa aj preto, lebo budeme mať na trati veľa ľudí s nadobudnutými skúsenosťami z minulých SP u nás,“ dodal Kupčo k otázke personálneho obsadenia potrebných pozícií pred blížiacim sa lyžiarskom sviatkom na Slovensku.

„Z doterajších prihlásených je až zhruba stovka takých, ktorí nám už v minulosti pomáhali. Či už v roku 2016 alebo naposledy v roku 2021,“ dopĺňa jeho slová Rigociová. Ak ste sa už prihlásili, ešte zďaleka nemáte isté, že vás vyberú. Samotný výber dá účastníkom zabrať. „Až na svahu musia ukázať, že naozaj lyžovať vedia. Terén, na ktorom budú počas SP fungovať, je náročný. Na vybalkovanom snahu, ktorý je napustený vodou, je dosť ťažké sa udržať. Chce to silu a kumšt. Nie všetci to dokážu,“ pripomína Rigociová, ktorá pomáhala s výberom dobrovoľníkov už aj v minulosti.

Odmenou pre tých, ktorí napokon výberovým sitom prelezú, nebude len celoživotný zážitok byť nablízku najbližším lyžiarskym esám vrátane našej súčasnej jednotky Petry Vlhovej, no aj upomienkové predmety ako čiapky, ponožky a iné drobnosti, ktoré usporiadatelia pre dobrovoľníkov nachystali.