Slovensko je výnimočná krajina. Na malom území tu nájdeme takmer všetko od prírodných skvostov, historických pamiatok, bohatej ľudovej kultúry a folklóru až po zábavu v rušných uličkách miest. Slovensko je unikátne. Najvyšší drevený gotický oltár na svete nájdeme v Levoči. Jediný orloj na svete s pravým slnečným časom môžeme obdivovať opäť iba na Slovensku, v Starej Bystrici. Aj najvyšší sintrový stĺp na svete, zapísaný v Guinessovej knihe rekordov, ukrýva naša Krásnohorská jaskyňa. Množstvo pamätihodností je zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, sme hradnou veľmocou, a takto by sme s vyratúvaním unikátov na Slovensku mohli pokračovať ďalej.

Aby krásy Slovenska leteli ďaleko do sveta a turisti ich túžili vidieť na vlastné oči, je najmä úlohou odvetvia cestovného ruchu. Je však pravdou, že s prezentáciou Slovenska v zahraničí často krát pomáhajú svojimi neprehliadnuteľnými úspechmi najmä naši vynikajúci športovci. Nič „neletí“ do sveta takou rýchlosťou, ako fascinujúce výkony či už na snehu, na ľade, vo vode.. Aj práve preto sa Ministerstvo dopravy, pod ktoré cestovných ruch spadá, rozhodlo podporiť podujatie svetového formátu SKI World Cup Jasná 2021.

Nie je to prvý krát, kedy ministerstvo dopravy podporilo športovcov alebo významné športové podujatie a nadviazalo s nimi spoluprácu pri prezentácii Slovenska, ako destinácie, ktorú sa oplatí vidieť. Sekcia cestovného ruchu MDV SR už v minulosti spolupracovala s hokejovou reprezentáciou i s Petrou Vlhovou, ktorá šíri naše dobré meno na všetkých lyžiarskych „kopcoch“ sveta a v týchto dňoch je najhorúcejším želiezkom v boji o cenný kov v Jasnej. V predošlej sezóne sa stala tvárou zimnej kampane „Dovolenka na Slovensku - dobrý nápad“ a pritiahla do našich turistických zariadení veľa fanúšikov nielen tohto športu. Svetový pohár v Jasnej, našom najväčšom lyžiarskom stredisku, je vynikajúcou príležitosťou ukázať svetu krásy Slovenska a odprezentovať ho ako miesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Na Slovensku sa v týchto dňoch predstaví to najlepšie zo svetového lyžovania, my predstavíme svetu to najkrajšie zo Slovenska.

Hoci sa tento víkend naše oči upriamia na zasnežené svahy, prichádzajúca jar nás všetkých prebúdza, nabíja energiou a ťahá von do prírody. Pestré prírodné prostredie Slovenska ponúka nespočetne veľa rozličných možností príjemného a športového vyžitia. Či už je to vysokohorská turistika, horolezectvo, adrenalínové športy, vzrušujúca zábava na vode alebo vo vzduchu. Najmä milovníci pohybu, dobrodružstva a aktívneho oddychu majú možnosť vybrať si zo širokej ponuky jedinečných a neopakovateľných zážitkov. Krásy nevšedných zákutí rázovitých slovenských regiónov môžeme objavovať na viac ako 14 000 km značených turistických chodníkov, alebo na vyše 10 000 km vyznačených cykloturistických trás. Po ceste stihneme spoznať príťažlivé kaňony, vodopády, tiesňavy a rokliny Slovenského raja, jedinečné krasové útvary Muránskej planiny a Slovenského krasu, Jánošíkove diery v Malej Fatre, nedotknuté pralesy v Poloninách, alebo pokoriť jeden zo štítov najvyššieho pohoria na Slovensku a najmenších veľhôr sveta – Vysokých Tatier.

Bohužiaľ, napriek veľkej snahe organizátorov, si tento jedinečný zážitok nemôžeme užiť spoločne na svahoch a povzbudzovať hviezdy svetového formátu. Cestovný ruch prežíva ťažké časy. Väčšina prevádzok, kúpalísk, reštaurácií či lyžiarskych stredísk zostalo zatvorených. Pandemické časy prežívajú ťažko a preto sa im ministerstvo dopravy snaží pomôcť preklenúť obdobie, kedy prevádzkam klesli tržby častokrát na minimum. Menšie podniky už dnes môžu žiadať o finančnú pomoc do 200 tisíc eur a veľké podniky budú môcť žiadať o 10 miliónov. Verme, že sa im podarí ustáť toto ťažké obdobie a lyžiarske svahy, kúpaliská a ďalšie zariadenia cestovného ruchu budú čoskoro plné aj vďaka podpore našich športovcov. Slovensko musí byť pripravené zabojovať o turistov tak, ako sa svetové lyžiarky a lyžiari tento víkend pobijú o medaily. Aby sme obstáli vo veľkej konkurencii, keď pandémia skončí a svet sa opäť otvorí. Pomôže tomu aj práve vznikajúca agentúra pre cestovný ruch, združujúca odborníkov v cestovnom ruchu, ktorej hlavnou úlohou bude prilákať zahraničných turistov na Slovensko.

Právom máme byť na čo hrdí, či už na krásy Slovenska alebo úspechy našich športovcov, aktuálnej líderky SP Petry Vlhovovej i ambasádorky podujatia Veroniky Velez Zuzulovej.

Držíme palce. Športovcom, organizátorom i cestovnému ruchu!