Prípravy na Svetový pohár v alpskom lyžovaní v Jasnej sú v plnom prúde, kontrola z FIS bola spokojná


Koncom júla 2020 nízkotatranské stredisko Jasná hosťovalo inšpekciu FIS na čele s riaditeľom ženskej časti Svetového pohára Petrom Gerdolom. Delegácia počas návštevy zisťovala pripravenosť organizátorov na to, aby sa ženská svetová špička predstavila v Jasnej 6. a 7. marca 2021. Podujatie bude zároveň aj 82. ročníkom Veľkej ceny Demänovských jaskýň, keďže ide o druhé najstaršie lyžiarske preteky v Európe.

Inšpekcia zahŕňala návštevu súťažného svahu, na ktorom slovenskí organizátori prezentovali všetky aspekty trate. Nemenej dôležité boli aj otázky celej organizácie podujatia a sprievodných akcií, záležitosti týkajúce sa vysielania a výroby televízneho signálu či marketingové a ďalšie športové záležitosti.

Delegácia FIS bola s podmienkami v Jasnej mimoriadne spokojná. „Miestny súťažný kopec dobre poznám, keďže som tu v minulosti bol na majstrovstvách sveta juniorov či pretekoch Európskeho pohára. Kopec je skvelý a sme s ním spokojní. Tešíme sa, že po piatich rokoch sa Svetový pohár opäť uskutoční v Jasnej. Považovali sme však za veľmi dôležité prísť sem osobne, pretože kontakt s organizátormi je neoceniteľný. Špeciálne sa zaujímame o otázky spojené s televíznymi prenosmi, rozmiestnenie kamier na jednotlivých pozíciách a pozornosť venujeme aj všeobecnej bezpečnosti.,“ povedal riaditeľ ženskej časti Svetového pohára Peter Gerdol zo Slovinska.

V porovnaní s rokom 2016 chystajú organizátori niekoľko zmien v súvislosti so súťažnou traťou.

„Chceli by sme ju spraviť zaujímavejšou vďaka viacerým terénnym nerovnostiam. Ide o horný úsek, kde je trať jednoliata a malá zmena rytmu vďaka nerovnostiam preteky ešte viac zdynamizuje. V roku 2016 nám tento zámer nevyšiel, verím, že tentokrát sa všetko podarí,“ povedal Martin Kupčo, veliteľ tratí pre Svetový pohár. Pridal aj ďalšiu zaujímavosť. „Keďže sme uplynulú sezónu skončili skôr, do priestoru cieľa sa nám podarilo nahrnúť dosť snehu. Máme odložených asi 14-tisíc kubických metrov snehu. Potrebujeme totiž na spodnej hrane cieľa zlikvidovať odklonenie svahu a na to potrebujeme štyri až päť metrov snehu. Máme tak predzásobu, ktorú na to použijeme.“

Spokojná s kontrolou z FIS bola aj športová riaditeľka pretekov Jana Palovičová. „Kontrolný deň bol taký klasický. Sme šťastní, že sme do toho zapojili toľko ľudí a všetko dopadlo dobre. Zástupcovia FIS sú spokojní a to je dôležité. Najnáročnejšie je dať do súladu bezpečnosť a pozície kamier. Chceme ešte živšie prenosy, aby sme ukázali náročnosť aj krásu našej trate. Radi by sme privítali fanúšikov bez obmedzení, ale máme aj záložné plány, ktoré budeme aplikovať podľa aktuálnej situácie s koronavírusom. K situácii sa staviame pozitívne,“ uviedla Palovičová.

V prvej polovici marca 2016 hostila Jasná prvé preteky SP v alpskom lyžovaní na slovenskom území po 32 rokoch. Veľmi vydarenú akciu navštívili tisíce fanúšikov, ktorí naživo sledovali výkony Petry Vlhovej, hviezdnej Američanky Mikaely Shiffrinovej či Veroniky Velez-Zuzulovej, ktorá sa tretím miestom v slalome rozlúčila so slovenskými fanúšikmi a o dva roky neskôr definitívne zavesila súťažné lyže na klinec.