Na svahoch pre Svetový pohár sa bude lyžovať už niekoľko dní po pretekoch


Do začiatku Audi FIS Svetového pohára v Jasnej síce zostávajú viac ako tri mesiace, no práce na prípravách sú už v plnom prúde. Organizátori už majú časť roboty za sebou, keď pre prestížne podujatie upravili cieľový priestor.

Oproti roku 2016, keď sa na severných svahoch Nízkych Tatier konal SP bez obmedzení pre fanúšikov, nastali v stredisku isté zmeny. „Cieľ je orientovaný iným smerom, je to výhodnejší priestor a bezpečnejší pre pretekárky. Diváci sú tiež bližšie k cieľu a majú lepší kontakt s pretekárkami. Aj na Priehybe budujeme veľkú pozíciu pre divákov z ktorej bude výhľad na celú slalomovú trať a takmer celú trať obrovského slalomu,“ ozrejmil veliteľ tratí pre SP Maroš Kupčo.

Prevádzka lyžiarskeho strediska si vyžaduje veľké množstvo strojov na úpravu tratí, na pre preteky vrcholovej úrovne ich v Jasnej potrebujú ešte viac. „Máme dohodnuté s firmami, ktoré stroje vyrábajú, že nám ich privezú viac. Či už na prípravu súťažnej trate alebo rozvoz jednotlivých vecí po trati. Rátame s tým, že minimálne päť mašín bude vyčlenených len na prípravu Svetového pohára,“ zaznelo z prostredia príprav.

Dobrou správou pre lyžiarov spomedzi verejnosti je, že v Jasnej sa v súvislosti s pretekmi nedostanú na niektoré časti svahov iba na krátky čas. „Vychádza to tak, že okolo 12. januára budeme zatvárať súťažnú aj tréningovú trať,“ prezradil Kupčo.

Dostanú tiež šancu popreháňať sa na zjazdovkách hneď po elitných lyžiarkach z celého sveta.
„Preteky sú 20. a 21. januára a už 22. januára by sa mohlo lyžovať na tréningovej trati, o deň či dva dni neskôr to bude aj na súťažnej trati. Máme skúsenosti, že trate by mali v sezóne vydržať dlhšie, pretože sú kompaktné a nerozbijú sa tak rýchlo. Tvrdosť nebude až taká ako na pretekoch, ale vydržia dlhší čas,“ informovali organizátori.