Najlepším lyžiarkam aj šperky v kabelkách

Najlepšie pretekárky SP sa v Jasnej môžu tešiť na originálne darčeky z dielne Petry Tóth


Nádherné korunky pre víťazky slalomu a obrovského slalomu v Jasnej, rovnako krásne šperky v podobe príveskov a kabeliek pre TOP 15, k tomu jedinečné náušnice pre všetky pretekárky - všetko ozdobené ľudovými motívmi z troch liptovských dediniek v okolí: Liptovská Osada, Liptovská Lúžna a Liptovské Revúce. Na to všetko sa môžu tešiť bodovo najlepšie lyžiarky, ktoré 20. – 21. januára 2024 prídu do Jasnej zabojovať o body do Svetového pohára. 
Ich autorkou je uznávaná slovenská umelkyňa Petra Tóth. Na predvianočnej tlačovej besede v Grand hoteli Jasná Tóth prezradila, že nachystať unikátnu kolekciu pre ňu bola výzva. „Už aj pre krátkosť času. Za normálnych okolností by sme na to potrebovali rok, no oslovili nás len pred trištvrte rokom,“ prezradila nám oceňovaná šperkárka. 

Mosadz aj zlato
„Korunky budú z mosadze, pozlátené zlatom a osadené českým krišťáľom. Niektoré kamene sme si museli nechať vyrobiť na mieru, aby sme ich dokázali napasovať s logom Svetového pohára. Každá z nich je zložená z 1144 ks kamienkov a váži 474 g,“ popisuje Tóth

Pre čo najvernejšiu podobu sa umelkyňa vybrala dokonca do liptovských dedín, aby získala inšpiráciu. „Spravila som si výlet na Liptov a obzrela kroje, lebo hoci vyzerajú, že sú zo všetkých troch dedín rovnaké, nie je to tak. Rozdiely tam sú a na detailoch záleží. Dala som si záležať, aby som do konečných výrobkov zapracovala všetky odlišnosti. Z každej obce som si potom vybrala vzor, ktorý sa mi najviac páči,“ dodala. 

Na jej výrobkoch nájdete aj tmavšie pastelové farby, tieňovanú ružovú, tyrkysovú aj oranžovú. „Odrazili sme sa od vizuálu lámaného krištáľu a posunuli ho do ornamentu,“ prezrádza Petra čo-to z procesu tvorby, pre ktorý musela posúvať iné objednávky, no pre takú veľkú udalosť, ako SP pod Chopkom bude, to vraj urobila rada. 

Tóth myslela aj na absolútne detaily. Korunky budú vyrobené tak, aby pretekárkami sedeli nie na hlave, ale na čapiciach, v ktorých každá počas žrebovania SP na pódium vystúpi. „Veľmi som sa zo samotnej práce tešila. Je to pre mňa obrovská zodpovednosť. Už aj preto, že výsledok uvidí celé Slovensko,“ zakončila umelkyňa, ktorá sa preslávila práve pretváraním slovenských ornamentov do sofistikovanej súčasnej formy.