O svahy v Jasnej sa stará skúsená partia, svoju prácu robí z lásky


S blížiacim sa štartom pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej sa zo všetkých strán ozývajú pochvalné slová na kvalitu zjazdoviek pod Chopkom. Otvorene ich chválili predstavitelia Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) a čo je najdôležitejšie, mimoriadne spokojné sú aj samotné pretekárky. Kvalita tratí, to nie je len zhoda okolností či dobrého počasia. Sú to mimoriadne dlhé chvíle príprav, skúseností a starostlivosti o sneh.

A to všetko má v Jasnej pod palcom veliteľ súťažnej trate Maroš Kupčo. „Počasie je výborné, svah je výborný. Dostali sme pochvaly aj od FIS, takže panuje spokojnosť,“ priznal dva dní pred štartom pretekov s účasťou svetovej špičky vrátane Petry Vlhovej.

Taká starostlivosť o svahy nie je však len o jednej osobe. „Máme to na veľmi vysokej úrovni. Máme partiu, ktorá je tu 20 rokov. Učili sa to v Jasnej, v Záhrebe, v Špindlerovom Mlyne a podobne. Chlapci to vedia a nerobia to kvôli prestíži, ale z lásky,“ pokračoval Maroš Kupčo.

Všetko sa to začalo už vlani, keď si v Jasnej „odložili“ časť snehu z minulej zimy. Ten poslúžil ako dobrý základ pre aktuálnu pokrývku, s ktorou samozrejme pomohla aj príroda. Nasledovali predlhé hodiny rozmiestňovania snehu na správne miesto. Kým v minulosti by pri príprave svahu na preteky SP pomohla verejnosť pri rekreačnom lyžovaní. „Ak by bol kopec v záťaži, pravidelne by sa frézoval a každý deň by po ňom prešlo osem až desaťtisíc lyžiarov, vypreparoval by sa v podstate sám. Ľudia by ho sami zhutnili. Pre nás nebolo ideálne, že na ňom nik nelyžoval. Museli sme sa s tým však vyrovnať," poznamenal Kupčo.