Matej Gemza: Dĺžka, sneh aj domáce prostredie – to sú faktory, pre ktorú Vlhovej trať v Jasnej vyhovuje


Možnosť zatrénovať si na zjazdovke v Jasnej po návrate z Kranjskej Gory, kde sa dočkala tretieho slamového víťazstva v aktuálnej sezóne, naša najlepšia lyžiarka Petra Vlhová nepremeškala. „Je špecifická, chceli sme si ju pred budúcotýždňovými pretekmi, prirodzene, vyskúšať. Záleží nám na tom, aby na nej mohla potom Peťa podať čo najlepší výkon,“ prezradil asistent jej švajčiarskeho trénera Maura Piniho Matej Gemza.

Vlhová si určite rada užila aj pár chvíľ oddychu doma v Liptovskom Mikuláši. „Vyspať sa vo vlastnej posteli je tá najlepšia regenerácia,“ vie dobre aj Gemza.

Pri Peti ôsmy rok

Gemza je pri Vlhovej už ôsmy rok. Robil jej asistenta ešte v čase, keď ju trénoval Talian Livio Magoni. Hoci Vlhová trať v Jasnej dobre pozná, je dôležité zajazdiť si na nej, kým je príležitosť. „Pamäť sa musí osviežiť. Navyše sneh je vždy iný. Stačí, že pribudne nejaká nová vlnka napríklad a už to nie je ako predtým. Rovnako tak je dôležité zvyknúť si na svetelné podmienky, aké na trati budú,“ vraví.

Prirodzene, aké bude v budúcu sobotu a nedeľu pod Chopkom počasie, sa dozvieme až v deň súťaží. „To budeme musieť akceptovať. Sme pripravení na všetko,“ hovorí.

Jedinečné podmienky

Trať v Jasnej však Vlhovej skutočne vyhovuje. „Aj dĺžkou, aj domácim prostredím, aj snehom, ktorý je v Jasnej špecifický svojou konzistenciu. Peťa tu vyrastala, pozná to tu, tu sú klimatické podmienky skutočne jedinečné,“ pokračuje Gemza.

Vlhovej asistenta teší, že má naša najlepšia lyžiarka posledných rokov možnosť súťažiť počas sezóny aj v domácom prostredí.

„Stále to má svoje čaro, je to špecifické. Viem, že sa chystá povzbudiť ju veľa ľudí, že vytvoria skvelú atmosféru a pomôžu jej, aby podala ešte lepší výkon ako štandardne.“

Gemzovi imponuje aj národná hrdosť, akú môžu Slováci počas pretekov SP pod Chopkom spoločne prežívať. „Je to skvelé, že aj my máme top pretekárku. Ak tomu top podmienky aj doma, aby sme ukázali celému svetu, že sa nelyžuje len vo Švajčiarsku a v Rakúsku,“ konštatuje.

Pred Chopkom ešte Flachau

Peťu ešte pred Jasnou čakajú jedny preteky. V utorok 16. januára nočný slalom vo Flachau. Až potom sa znovu vráti do Jasnej na preteky, ktoré Slovensko už teraz netrpezlivo očakáva. „Toho cestovania je veľa, ale sme na to zvyknutí. Flachau nie je odtiaľto dva dni cesty, za pár hodín sme doma,“ uzatvára Gemza.