V jasnej sú vždy najlepšie podmienky

Petra Vlhová


JASNÁ – Už zajtra odštartuje najväčšia športová udalosť roka na Slovensku – lyžiarsky Svetový pohár v Jasnej. Pretekárky si včera v rámci free ski (voľného lyžovania bez postavených bránok) mohli vyskúšať kvalitu trate. Pod Chopkom sa síce zrána krčila ranná hmla, napokon sa však roztrhala.

Dürrová: Petra má stále najviac fanúšikov

Najväčším esám svetového ženského lyžovania počasie vyhovovalo. V dobrej nálade sa po konci zhruba 40-minútového tréningu pristavili aj pri hlúčiku slovenských novinárov. „Teším sa na víkend, bude tu určite skvelá atmosféra. Inak je jedno, kde súťažíme, vaša Vlhová má stále najviac fanúšikov,“ tvrdí nemecká pretekárka Lena Dürrová, momentálne ôsma najlepšia pretekárka celkového poradia SP. Špecialistka na slalom sa v prebiehajúcej sezóne už tri razy postavila na stupne víťazov, vždy to bolo druhé miesto za Vlhovou. V novembri vo fínskom Levi, aj o mesiac neskôr v rakúskom Lienzi aj prednedávnom v slovinskej Kranjskej Gore.

Brignoneová s prestávkou v Bratislave

Talianka Federica Brignoneová si dlhú cestu do Jasnej so svojim tímom skrátila jednodňovou zastávkou v Bratislave. „Len na jednu noc. Stihli sme si pozrieť staré mesto, páčilo sa nám. Bola to vhodná prestávka, už sme na cestách 5 týždňov,“ pochválila sa. Aj ona si vypreparovanú trať na zajtrajší obrovský slalom užívala. „Je úžasná, sneh výborný. Musím zablahoželať organizátorom. Pripravili ju skvele. To slnko síce trochu chýba, ale hádam zajtra bude,“ vravela 33-ročná rodáčka z Milána.

Prvá Talianka, ktorá sa tešila z celkového triumfu vo Svetovom pohári (v roku 2020) má na Jasnú špeciálne spomienky. „Práve tu som sa prvý a posledný raz v Európskom pohári dostala na stupne víťazov. Ale to už bolo dávno, v roku 2009,“ spomínala.

Ešte predtým sa pristavila aj pri našej lyžiarke. „Trochu sme si zažartovali a zablahoželala som jej k druhému miestu vo Flachau. Musí to byť krásny pocit, mať doma takú podporu. Veľké emócie,“ konštatovala.

Peťa šla dolu ako prvá, užívala si to

Aj Vlhová sa v mixzóne po dnešnom tréningu usmievala. „Užila som si to najlepšie, ako som vedela. Bolo super ísť prvá po krásnej zjazdovke. Navyše takej, ktorá nesie moje meno. Pre mňa špeciálny moment. Rovnako ako to, že som doma a je tu veľa ľudí, ktorí ma podporujú,“ hovorila.

To označenie zjazdovky jej menom je podľa nej síce fajn, „dôležité však bude podať zajtra dobrý výkon.“ Vlhová si tlak pripúšťať nechce. „Beriem to tak, že si to idem užiť. Chcem tu byť šťastná. Uspieť. Aj keď v športe je to hore-dole,“ zakončila.

Ani z pár vlniek na novoupravenej trati si vrásky nerobí. „Sú tam, ale nie sú nejaké ostré. Ja stále tvrdím, že v Jasnej sú zatiaľ najlepšie podmienky. Vždy to tak bolo, aj v roku 2021, aj v roku 2016. Asi je to tým, že my Slováci chceme všetko urobiť čo najlepšie. A ja sa teším, že toho môžem byť súčasťou.“

Trať obrovského slalomu sa začala stavať dnes, hneď po tréningu. Pretekárky by počas neho mali prekonať 400 výškových metrov, v klasickom slalome v nedeľu potom o polovicu menej.