Trať je v takom stave, že by zvládla aj oteplenie na 15 stupňov Celzia


Už od soboty 13.1.2024 bude oficiálna zjazdovka v Jasnej, na ktorej sa o týždeň bude súťažiť o body do Svetového pohára, uzatvorená. Organizátori si však zatiaľ podmienky na jej prípravu pochvaľovali.

„Ešte treba vytvarovať štart obrovského slalomu, aj náhradný štart, ktorý je o 50 metrov nižšie. Pre prípad, že by podmienky na pôvodnom štarte neboli ideálne,“ vysvetľuje veliteľ súťažnej trate Maroš Kupčo. Organizátori však majú v pláne už len naozaj kozmetické úpravy. „Plánujeme na vrchu trate urobiť ešte dve vlnky,“ prezradil.

Už od novembra

Zjazdovka pre víkendové preteky v slalome a v obrovskom slalome sa pripravuje už od 20. novembra. Počasie tentoraz našim v tomto ohľade prialo. „Tento rok bol naozaj priaznivý. Najmä to prvé zasneženie sa nám podarilo urobiť dobre. Pomohol nám aj dážď. A keď prišla studená vlna, mohli sme robiť finálne úpravy,“ tešil sa Kupčo.

Aká trať je podľa neho pre pretekárky ideálna? „Taká, aby prvá a posledná pretekárka mali podobné podmienky. Platí, že musí byť tvrdá a kompaktná, ale taký ľad ako na klzisku lyžiarku už nemajú radi. Peti Vlhovej však tvrdé trate sedia, dúfam, že jej aj tá naša bude vyhovať,“ želá si Kupčo. Trať je vraj v súčasnosti pripravená natoľko, že by organizátori zvládli aj prípade oteplenie na 15 stupňov Celzia. „Kompaktná podložka je na oteplenie odolná. –Aj pršať môže. Horšie by bolo keby mal na ňu padať mokrý sneh,“ vysvetlil.

V obráku 400 výškových metrov

A ešte pre úplnosť, technické detaily. Počas obrovského slalomu by pretekárky mali prekonať 400 výškových metrov, v klasickom slalome o polovicu menej. Budú to však určite iné preteky ako pri premiére Jasnej v kolotoči Svetového pohára. V roku 2016 sa ešte súťažilo na prírodnej trati, teraz ich čaká upravená, aj s vlnkami. Mimochodom, na kvalite trate si organizátori dávajú záležať aj z iného dôvodu. „Pevne veríme, že sa v Jasnej bude súťažiť pravidelne,“ dodal Kupčo. Aj podľa FIS komisára Wojciecha Gajewského je trať ideálna. "Je to perfektne urobené, sneh je kompaktný a pripravený na záverečné úpravy a napúšťanie vodou, aby ten Svetový pohár mohol byť najlepší v tomto roku. A o tom, že bude, som presvedčený," hovorí komisár.

Oficiálny tréning absolvujú pretekárky na trati v piatok 19. januára ešte bez bránok. V sobotu 20. januára sa už pôjde naostro.