Prípravy na Audi FIS Svetový pohár v alpskom lyžovaní odštartovaný. Kontrola FIS bola spokojná.

Stredisko Jasná je organizátor s vysokým kreditom s výborne pripravenými traťami.

JASNÁ (27. jún 2023) - Slovenské lyžiarske stredisko Jasná je po utorku o krok bližšie k organizácii slalomu a obrovského slalomu žien v seriáli Audi FIS Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní pod hlavičkou Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Nízkotatranské stredisko má za sebou inšpekciu FIS na čele s riaditeľom ženskej časti Svetového pohára Petrom Gerdolom. Delegácia zisťovala pripravenosť organizátorov na privítanie ženskej svetovej špičky v zjazdovom lyžovaní na čele s domácou hviezdou Petrou Vlhovou, v Jasnej 20. a 21. januára 2024

Inšpekcia si dôsledne prešla súťažný svah, na ktorom organizátori prezentovali všetky aspekty trate. Nemenej dôležité boli aj otázky celkovej organizácie podujatia a sprievodných akcií, záležitosti týkajúce sa vysielania a výroby televízneho signálu či športové a marketingové záležitosti.
Sme veľmi radi, že sa Svetový pohár vracia do Jasnej. O to viac, že sa tak stalo ešte skôr, ako sme čakali. Úvodná inšpekcia zástupcov FIS dopadla na výbornú a my môžeme pokračovať v prípravách. Dolaďujeme vizuál a celú marketingovú prezentáciu, ktorá sa bude niesť opäť v ženskej téme a verejnosti ju predstavíme už čoskoro. Okrem samotného športového zážitku z pretekov Svetového pohára pripravujeme aj kopec atraktívnych sprievodných podujatí, aby si fanúšikovia v Jasnej prišli na svoje nielen počas pretekov - chýbať nebude atraktívne žrebovanie štartových čísel, koncerty a ďalšie zaujímavé aktivity na Bielej púti či v Happy Ende. Očakávame, že pretekárky príde do Jasnej povzbudiť počas januárového víkendu až 30 000 fanúšikov, čo si vyžaduje precíznu prípravu, obrovské nasadenie a skvelú logistiku,“ prezradil šéf organizačného výboru Jiří Trumpeš. Ako dodáva: „Svetový pohár chceme urobiť ako vždy doteraz na špičkovej úrovni. Veríme, že najdôležitejšie športové podujatie budúceho roka na Slovensku, ktoré budú sledovať milióny divákov na celom svete, bude mať top prioritu aj z pohľadu štátnej podpory a výsledkom bude skvelá reprezentácia celej krajiny.“

Delegácia FIS bola s podmienkami v Jasnej mimoriadne spokojná. „Považovali sme za veľmi dôležité prísť sem osobne, pretože kontakt s organizátormi je neoceniteľný. Jasnej sme pridelili Svetový pohár v máji tohto roka, takže pre organizátorov je to o to väčšia výzva. Špeciálne nás dnes zaujímali otázky spojené s televíznymi prenosmi, rozmiestnenie kamier na jednotlivých pozíciách a pozornosť venujeme aj všeobecnej bezpečnosti a divákom. Priamo po inšpekcii trate sme absolvovali aj stretnutie, na ktorom sme šli viac do hĺbky a povedali si viac o tom, aké sú očakávania a predstavy v rámci príprav na Svetový pohár. Sme veľmi spokojní s aktuálnou fázou príprav a s organizačným tímom sme našli veľa spoločných kompromisov a nových ideí, ktoré budú môcť zažiť diváci tu priamo v Jasnej,“ hodnotí riaditeľ ženskej časti Svetového pohára Peter Gerdol.

V porovnaní s rokom 2021 chystajú organizátori niekoľko zmien v súvislosti so súťažnou traťou. „Každým rokom sa snažíme niečo vylepšiť na Svetovom pohári, pretože ho už začíname dostávať pravidelne. Tento rok sme sa rozhodli, že upravíme cieľový priestor a to tým, že do cieľa sme vyviezli prebytočnú zeminu. Ide o pôvodnú zeminu z tohto domáceho prostredia. Aj predstavitelia z FIS vyhodnotili cieľový priestor na výbornú,“ približuje Maroš Kupčo, veliteľ tratí pre Svetový pohár.

Zmeny môžeme očakávať aj v rámci televízneho vysielania. „Po inšpekcii na trati sme sa rozhodli upraviť kamerový setup tým, že na niektorých miestach sme zrušili použitie kamerových veží a nahradíme ich ručnými kamerami, ktoré zdynamizujú snímanie samotných jázd. Zároveň plánujeme použitie dronu, čo sa už stáva štandardom v alpskom lyžovaní, tak som rád, že to môžeme zakomponovať aj v rámci pretekov v Jasnej. V spolupráci s organizačným tímom plánujeme aj využitie virtuálnej reality v rámci vysielania. Takže to sú novinky, ktoré by mali divácky zážitok zmaximalizovať,“ popisuje Karel Jonák, režisér TV prenosu z O2 TV production.

Jana Palovičová, ktorá je zároveň aj viceprezidentkou Zväzu slovenského lyžovania hodnotí možnosť organizovať Svetový pohár v Jasnej ako vysokú známku ocenenia, a to najmä vďaka kompaktnému a profesionálnemu tímu, ktorý je schopný na špičkovej úrovni pripraviť vrcholné podujatie. „Budeme robiť všetko pre to, aby boli zástupcovia FIS spokojní s organizáciou pretekov žien v zjazdovom lyžovaní a my sme mohli tak žiadať o pridelenie ďalších pretekov Svetového pohára pre Slovensko.“ Na rozdiel od covidového Svetového pohára, ktorý sa v Jasnej konal v marci 2021, tentokrát budú môcť diváci na vlastné oči vidieť najväčšie hviezdy ženského lyžovania.

„Jadro organizačného výboru tvoria ľudia, ktorí sa podieľali na príprave svetového pohára v marci 2021, no tento tím momentálne dopĺňame o ďalších ľudí,“ približuje Jiří Trumpeš. Informoval tiež o ďalších záležitostiach týkajúcich sa akcie svetového formátu, ktorú bude lyžiarske stredisko Jasná hostiť v januári 2024: „S FIS sme tiež riešili výber výrobcu signálu, ktorý zabezpečí jeho šírenie do celého sveta. Aktuálna situácia nám dovoľuje, aby sme mohli počítať aj s verejnosťou a ľudia sa budú môcť zúčastniť tak skvelých pretekov a celkovej atmosféry,“ hovorí Jiří Trumpeš.

„Konkurencia v rámci organizátorov je veľmi veľká a je veľkou cťou pre Slovensko, že môže hostiť tak celosvetové lyžiarske podujatie. Zväz slovenského lyžovania je neskutočne hrdé na to, že sa môže podieľať na organizácii Svetového pohára a budeme robiť všetko pre to, aby prípravy a priebeh samotného podujatia bolo na profesionálnej úrovni,“ hovorí Michal Rajčan, riaditeľ sekcie alpských disciplín Zväzu slovenského lyžovania.