Shiffrinovej hetrik v Jasnej, vytrápila ju Chorvátka Ljutičová


Ani tretie slalomové preteky SP v Jasnej – po rokoch 2016 a 2021 – sa nedočkali inej víťazky než fenomenálnej Američanky Mikaela Shiffrinovej. Aj do tretice na svahu pod Chopkom nechala všetky súperky za sebou. Tentoraz mala o jednu veľkú protivníčku menej, keďže Slovenka Petra Vlhová pre zranenie neštartovala.

Shiffrinová po prvom kole viedla s náskokom 52 stotín sekundy pred chorvátskou tínedžerkou Zrinkou Ljutičovou, záhrebská rodáčka však v druhom kole mohutne sťahovala. Američanka však odolala, slalom v Jasnej vyhrala s náskokom 14 stotín sekundy a pripísala si 95. víťazstvo vo Svetovom pohári.

„Nebolo to ľahké v druhom kole, už mi dochádzala energia. Zrinka ma prinútila, aby som to tlačila na maximum, šla skvele. Diváci mi však naozaj dodávali energiu, ďakujem, že ste prišli aj dnes,“ hodnotila Shiffrinová v cieli. „Tretie víťazstvo v Jasnej je skvelé. Fakt je to pre mňa špeciálne miesto,“ konštatovala Mikaela aj po ôsmom slalome sezóny však platí, že okrem Shiffrinovej či Vlhovej sa nikto na najvyšší stupeň nedostal. Tri razy sa tešila slovenská lyžiarka, päť ráz Američanka.

Ljutičovej maximum

Druhé miesto Ljutičovej je najlepším výsledkom jej kariéry a predčasným darčekom k 20. narodeninám, ktoré Zrinka oslávi už tento piatok – 26. januára. „Fantastický pocit. Bolo to fakt tesné s Mikaelou, ale teší ma aj druhé miesto. Mám nový obľúbený svah a publikum – Jasnú,“ usmievala sa po pretekoch.

Tretia skončila Švédka Anna Swennová Larssonová, na Shiffrinovú stratila 81 stotín sekundy. Je to však jej prvé pódium v sezóne.

Slovenky nedokončili, no Dubovská má maximum

Pri neúčasti zranenej Petry Vlhovej sme mali na štarte len dve Slovenky, ani Ela Hrbáňová ani Sophia Polláková sa však do cieľa nedostali. Po chybách v prvej časti z pretekov vypadli. „Škoda toho, bolo to miestami príliš zatočené a nezvládla som to. Som však šťastná, že som si atmosféru Svetového pohára mohla vyskúšať. Nikdy som toľko ľudí na kopci nezažila,“ konštatovala v cieli 19-ročná členka LK Levoča Hrbáňová.

„Ani mne to dnes nevyšlo, v desiatej bráne ma položilo dozadu, ale bolo skvelé môcť si to vyskúšať. Diváci tu boli naozaj úžasní.“ uznala Polláková.

Jedinou pretekárkou so slovenskou stopou v pretekoch tak zostala Martina Dubovská, slovenská rodáčka, ktorá síce reprezentuje Česko, ale žije v Liptovskom Mikuláši. „Strašne ma to kopalo dozadu, nevedela som nájsť správny cit. Pred dvojbránou som sa dokonca vzpriečila. Dúfam, že to druhé mi už vyjde lepšie,“ želala si po 21. mieste v prvej jazde, v ktorej strácala na víťaznú Shiffrinovú 2,96 sekundy. Napokon obsadila 14. miesto, čo je jej tohtosezónne maximum v tejto disciplíne. „Druhé však bolo lepšie než to prvé. Zase som na začiatku bola vzadu, ale snažila som sa to ešte napraviť,“ konštatovala pre JOJ Šport zverenkyňa Livia Magoniho, ktorý v minulosti viedol aj našu Petru Vlhovú