SP v Jasnej s viacerými novinkami

Predposledný januárový víkend roku 2024 bude skutočným lyžiarskym sviatkom


Hoci do štartu Svetového pohára v Jasnej (20. – 21. januára 2024) ešte zostáva viac než tri mesiace času, prípravy sú už v plnom prúde. „Pracujeme veľmi intenzívne. Pred pár dňami sme do dejiska navážali prvé mobilné bunky, ktoré budú dôležité v cieli. Riešime napríklad výstavbu televíznych veží. Keď o mesiac začne snežiť – aj keď to tak tieto dni nevyzerá – už musíme byť pripravení,“ hovorí riaditeľka pretekov Jana Palovičová.

Keďže pôsobí zároveň v štruktúrach FIS ako technická delegátka, chodieva pravidelne aj na zasadnutie komisie Medzinárodnej lyžiarskej federácie do švajčiarskeho Zürichu. „Noviniek je dosť. Rapídne sa zrýchľuje marketing Svetového pohára, veľa vecí prechádza do online priestoru, čo aj nás núti na všetky zmeny sa pripraviť,“ vysvetľuje.

Aj samotné pretekárky si musia zvykať na nové pravidlá. „Mení sa voskovanie. Mení sa aj voskovanie tak, aby sa minimalizovali dopady na životné prostredie. Aj tentoraz bude zaujímavé sledovať, ako si jednotlivé tímy s voskovaním poradia. Každý to bude chcieť mať čo najlepšie a urobené čo najrýchlejšie,“ myslí si Palovičová.

V rovnaký deň s Kitzbühelom

Predposledný januárový víkend budúceho roku bude skutočným sviatkom alpského lyžovania. Ak to počasie nepokazí, na severných svahoch Chopku bude prebiehať od 9.30 h obrovský slalom žien, v rakúskom Kitzbüheli sa v rovnaký deň o dve hodiny neskôr začne súťažiť v zjazde mužov. Na slávnej trati Hahnenkamm. „Diváci tak budú môcť byť pri obrazovkách od rána,“ teší sa Palovičová.

Oveľa lepšie podmienky – v porovnaní s minulými edíciami pretekov v Jasnej – avizuje z hľadiska úpravy terénu aj trať Priehyba, ktorá je oficiálne k dispozícii od roku 2016. „Postarali sme sa, aby tam bola oveľa lepšia traťová viditeľnosť ako v minulosti. Aj tí, ktorí budú v čase pretekov normálne lyžovať, na iných zjazdovkách budú cítiť súťažnú atmosféru. Som presvedčená, že aj to prispeje k ešte lepšej atmosfére.“

Riaditeľku pretekov teší aj skutočnosť, že sa oproti roku 2021 bude súťažiť nie v marci, ale už v januári. „Pretekárky už budú rozbehnuté. Po nás budú na programe už len tri slalomy. Bude to určite zaujímavé.“

Novinkou je aj možnosť užiť si verejné žrebovanie. „Bude v piatok a v sobotu vždy o šiestej. Vnímame ako určitú prestíž, že si fanúšikovia môžu užiť pretekárky až dva razy.“

Aj s tréningovou traťou

Organizátori na rozdiel od niektorých iných stredísk špeciálne pripravia aj tréningovú trať. „Balkujeme ju“ naznačuje Palovičová zložitý systém zasnežovania kopca, pri ktorom zasnežovací softvér riadi výstupný tlak každého ventilu tak, aby dokázal pohodlnejšie injektovať vodu do snehu a jednotlivé vrstvy prepájať tak, aby bola zjazdovka čo najhomogénnejšia. „Máme to už za tie roky viac prepracované, dokážeme robiť naraz v troch sekciách. Potrebujeme však aspoň 24 hodín, aby sa nám tá voda mohla vypariť. Nesmie nám v tom čase snežiť, ani nám trať nič zakryť. Vždy to však zostáva tak trochu alchýmiou,“ zakončila Palovičová.