Štartovať môže zhruba 80 pretekárok


Ako nám potvrdil sekretár pretekov Martin Kupčo na štart sobotňajšieho obrovského slalomu rovnako ako nedeľňajšieho slalomu je predbežne prihlásených zhruba 80 pretekárok. „Ich presný počet však spoznáme až hodinu pred poradou vedúcich družstiev. Hneď potom nasleduje žreb aj žrebovanie pretekárok aj pre TOP 15,“ vysvetľuje Kupčo, ktorý má skúseností na rozdávanie. Nechýbal na SP v Jasnej ani v roku 2016 ani v kovidovom roku 2021. „Robím v tomto fachu od roku 2009,“ usmieva sa.

Všetky pretekárky priamo v Jasnej, Vlhová netrénovala

Prezradil, že všetky pretekárky budú bývať priamo v dejisku, v Jasnej. „Urobili sme tak nielen pre ich komfort, ale aj preto, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam a možnosti, že nám nejaké pretekárky zostanú v zápche,“ vysvetľuje v súvislosti s faktom, že by sa v Jasnej po oba súťažné dni malo vrátane divákov pohybovať okolo 16-tisíc ľudí.

Dnešný deň bol tréningový, no viaceré tímy si radšej dali voľno. Vrátane našej Petry Vlhovej. Hoci mala pôvodne v pláne ísť na svah, napokon uprednostnila oddych. „Zajtra, teda v piatok, ich čakajú dve tréningové jazdy. Na pretekárskej trati bez brán. Hovoríme tomu free ski. Začíname presne o desiatej,“ prezradil Kupčo mladší.

Po tréningoch stava trate aj bannerov

Koncom tréningu sa práca organizátorov pre predposledný deň pred samotnými pretekmi de facto ešte len začína. „Potom nás čakajú kamerové skúšky, inštalácia bannerov. A samotná stavba trate. Všetko musí byť nachystané tak, aby sme boli v sobotu ráno už kompletne pripravení,“ dodáva.

Trať síce stavajú určení tréneri, no organizátori zabezpečujú ľudí, ktorí im so všetkým asistujú. „Už vedia, čo majú robiť. Robili to už nespočetnekrát,“ konštatuje Kupčo.

Pretekom by malo priať počasie. To najhoršie, akého sa organizátori obávajú, zatiaľ v predpovediach na víkend nefiguruje. „Dnes tu prší, to nie je také zlé. Pre nás je najhoršie počasie, keď sneží. Keď je mokrý sneh. Dážď nám neprekáža, keďže trať je vypreparovaná vodou. Je kompaktná, tvrdá, hutná. Ak by sme ju neinjektovali, tak by nám aj dážď prekážal, ale to sme urobili. Keby nám tam však padal sneh, tak to musíme dať z trate preč. Lyžami ho vytlačiť, aby trať ostala čistá,“ prezrádza zložitý postup.

Predpoveď je však naozaj sľubná. „Dúfajme, že vyjde. Už sme v Jasnej zažili kadejaké počasie. Vietor hmlu, víchricu, krupobitie. S malou dušičkou sa teraz tešíme, že to dobre dopadne.“ Kupčova opatrnosť z hľadiska samotnej predpovede je namieste. Jasnú pozná za tie dlho roky skutočne dobre. „Nielen kopec, ale ja klímu a zmeny, ktoré v tunajšom stredisku s nimi prichádzajú. Ak sa napríklad ráno nevytiahne hmla, tak vieme, že to môžeme zabaliť. Dúfajme, že sa tento scenár nenaplní".