Vlhová so štvorkou, Shiffrinová si vytiahla sedmičku, začne Talianka Brignoneová


So štartovým číslom 4 vyštartuje zajtra o 9.30 na štart obrovského slalomu slovenská reprezentantka Petra Vlhová. Ako prvá sa dolu svahom pustí Talianka Federica Brignoneová, Vlhovej najväčšia súperka, Američanka Mikaela Shiffrinová si vytiahla sedmičku. „Wau, ale vás tu je. Úžasné,“ okomentovala americká líderka Svetového pohára a najúspešnejšia lyžiarka histórie množstvo ľudí pod pódiom na Bielej púti. Ako inak, v hľadisku prevládali slovenské vlajky, no večernou Jasnou viali aj tie americké.

Na kabelky zabúdali

Organizátori pre pätnástku najlepších pripravili kabelky a v nich okrem iného aj šperky z dielne uznávanej slovenskej umelkyne Petry Tóth. „Korunky sp z mosadze, pozlátené zlatom a osadené českým krišťáľom. Niektoré kamene sme si museli nechať vyrobiť na mieru, aby sme ich dokázali napasovať s logom Svetového pohára. Každá z nich váži 474 g,“ prezradila Tóth. Mnohé z lyžiarok darčeky prekvapili, z pódia po tom, čo si vytiahli štartové číslo, odchádzali bez kabeliek, ktoré spomínané darčekové predmety obsahovali

Trať stavali Švajčiar a Slovinec

Štart pretekov je v nadmorskej výške 1650 metrov, cieľ 1126 metrov, čiže pretekárky prekonajú počas 1224 metrovej trate prevýšenie vyše 400 metrov. Celkovo sa do obrovského slalomu prihlásilo 69 pretekárok. Ako posledná vyštartuje Slovenka Sophia Poláková.

„Idem si to naozaj užiť,“ prezradila ešte počas doobedňajšieho tréningu naša favoritka Petra Vlhová. Verí tomu aj starosta Demänovskej doliny Richard Bros, ktorý sa na pódiu ešte pred začiatkom večerného žrebu predstavil tiež. „Jasná organizuje Svetový pohár tretí raz. Prvému neprialo počasie, druhý trápila korona. Teraz by to mohlo byť naozaj najlepšie,“ skonštatoval.

Prvé kolo staval Švajčiar Heini Pfitscher, druhé zástupca z nórskeho tímu, Slovinec Andrej Jerman, víťaz zjazdu SP z roku 2007 z Garmisch-Partenkirchenu.