Záchranári prezradili detailné plány

V Jasnej budú rozdelení do tímov po štyroch, pripravení kedykoľvek a hneď zasiahnuť


Aj Horská záchranná služba (HZS) bude počas nadchádzajúceho Svetového pohára v Jasnej v plnej permanencii. „Všetky veci máme nastavené. Dolaďujú sa posledné detaily. K dispozícii bude brožúra, kde budú jednotlivé tímy rozdelené. Pre pretekárky, divákov, na určené miesta záchrany,“ vysvetľuje Jakub Filipko, zástupca náčelníka HZS.

Pre pretekárky vyčlenila záchranná služba dvadsaťčlenný čím priamo na trati, ktorý bude podľa potreby k dispozícii jednotlivým lyžiarskym tímom. Zhruba rovnaký počet sa podľa Filipkových slov bude starať o divákov pričom k dispozícii bude aj ďalšia jednotka záchranárov.

Na trať až s povolením

Prirodzene, aj naši záchranári musia dodržiavať stanovený systém práce. „Keby sa niečo stalo, vždy je prvé pravidlo, že nám musia povoliť vstup na trať. Niekedy musíme čakať na tímového lekára, niektoré tímy ho majú. Až keď je nám to dovolené, ošetríme ho a transportujeme do vrtuľníka alebo sanitky,“ približuje Filipko.

Dôležité je podľa neho sledovať aj kvalitu trate. „Súťažná zjazdovka je iná. Je vypreparovaná, veľmi ľadová. Každý zlý pohyb na nej môže znamenať poranenie, ktoré môže mať pre pretekárky fatálne následky. Aj preto musíme počkať na tímového lekára. Aby najskôr stanovil stratégiu, ako ďalej postupovať. Rovnako tak potom zraneného čo najefektnejšie transportovať do nemocnice,“ dodal

V pohotovosti aj sane

Práca v HZS vyžaduje kumšt, no tím pre Jasnú vie, čo má robiť. „Už máme skúsenosti, sme pripravení, Vieme, čo nás čaká, všetci sme zdravotnícki záchranári. Aj my budeme mať na trati vlastný nácvik. Stanovíme si aj body výjazdu, ako sa k pacientom dostať.“

V prípade nutnosti budú na svahu k dispozícii aj transportné sane. A pri nich záchranári na lyžiach pripravení kedykoľvek vyraziť na pomoc. „Budeme v tímoch rozdelených po štyri osoby. Tak, aby sme pokryli celý úsek trate. Budú tam lekári s lekárskymi batohmi aj dvaja záchranári s transportnými saňami. Schopní zabezpečiť zraneného tak, aby sa nepohyboval. Zároveň budeme mať aj jeden záložný tím. Bude v pohotovosti v momente, ak by jeden z tímov na trati musel náhle zo stanovišťa odísť,“ zakončil Filipko.

V Jasnej budú pomáhať aj horskí záchranári z iných oblastných stredísk s cieľom byť pripravení pomôcť nielen návštevníkom a účastníkom pretekov Svetového pohára, ale aj ostatným hosťom v celom lyžiarskom stredisku.