Prípravy na Audi FIS Svetový pohár 2021 v Jasnej

Organizátori pripravujú trate, veria v pomoc počasia


JASNÁ (21. januára 2021) - Už o šesť týždňov bude najväčšie slovenské zimné stredisko Jasná opäť hostiť svetovú ženskú elitu v zjazdovom lyžovaní. Počas prvého marcového víkendu sa tam uskutočnia preteky Svetového pohára v slalome i obrovskom slalome. Na štarte by nemali chýbať najväčšie hviezdy prestížneho seriálu na čele s jeho líderkou Petrou Vlhovou.
 

Príprava tratí na Svetový pohár v Jasnej
Organizátori dlho očakávaného podujatia v priebehu tohto týždňa začali s úpravami tratí. "V najbližšom čase budeme robiť úpravu trate na hrubo. Masu snehu, ktorú sme si vyrobili, budeme spracovávať do finálnej podoby. Ďalšie kroky budú záležať aj od toho, aké bude počasie. Čaká nás preparácia a potom finálna podoba trate na preteky," vraví zástupca pretekovej komisie Svetového pohára Michal Mrázik. Spolu s kolegami verí, že im s prípravou trate pomôže aj príroda. "Vzhľadom na to, že svet zasiahla pandémia a lyžiarske strediská sú zatvorené, potrebujeme dosiahnuť, aby sa jednotlivé vrstvy snehu prepojili. Ak by prišlo krátke obdobie s dažďom, pomohlo by nám to  k vytvoreniu kompaktnejšej vrstvy, čo by bolo výborné pre ďalšiu prácu s kopcom," pokračuje Mrázik. Dážď by organizátorom pomohol, s čerstvým snehom by museli pracovať. 
"Ak napadne prírodný sneh odhŕňa sa mimo pretekovej trate, pretože preteky sa jazdia už len na spreparovanej vrstve snehu. Sneh sa zhutňuje, aby sa docielila požadovaná hustota. Snahou je, aby prvá i posledná pretekárka na štarte mala rovnaké podmienky na trati," vysvetľuje Mrázik. Finálna podoba trate by mohla uzrieť svetlo sveta na konci februára. "Časovo to vychádza tak, že posledný februárový týždeň bude trať vyzerať ako na samotnom podujatí. Týždeň pred pretekmi na trať už nikto nepôjde a bude pripravená na Svetový pohár," dodáva Mrázik.

Organizátori robia maximum - tvarujú najlepší kopec pre pretekárky
Jasná hostila elitu ženského Svetového pohára aj pred piatimi rokmi. Organizátori pripravili na trati novinky s jediným cieľom - urobiť preteky viac atraktívne a povoleným spôsobom pomôcť domácej favoritke Petre Vlhovej.
"Štart sa nemení, zostáva na Lukovej. Dvesto metrov po štarte nasleduje prvá terénna vlna, ktorá by mala zatraktívniť trať. Druhá vlna je medzi náhradným štartom a štartom slalomu. Obe sú profilované tak, že nie sú vo vrstevnici, ale sú umiestnené na šikmo.Trate slalomu i obráku sme sa snažili urobiť čo najdlhšie. To by malo vyhovovať aj Petre Vlhovej. Dĺžku sme konzultovali aj s jej trénerom Liviom Magonim," vraví veliteľ tratí Svetového pohára Maroš Kupčo. Organizátori robia maximum, aby mali pretekárky vytvorené čo najlepšie podmienky. Týka sa to aj kvality tréningovej trate. "Súťažiacim chceme dopriať rovnaké podmienky na tréningoch i pretekoch. Spreparovaný sneh pripravíme aj na tréningovej trati. Je to bežná prax a štandard aj v iných dejiskách pretekov SP," pokračuje Kupčo. Aktuálna situácia v súvislosti s pandémiou, ktorá má za následok aj zatvorené lyžiarske strediská, organizačnému výboru v Jasnej nepomáha. "Ak by bol kopec v záťaži, pravidelne by sa frézoval a každý deň by po ňom prešlo osem-desaťtisíc lyžiarov, vypreparoval by sa v podstate sám. Ľudia by ho sami zhutnili. Pre nás samozrejme nie je ideálne, že na ňom nik nelyžuje. Avšak nesťažujeme sa, musíme sa s tým vysporiadať a vytvoriť čo najlepšie podmienky pre samotné preteky," dodáva Kupčo.