Petra Vlhová využila domáce prostredie a ovládla obrovský slalom


(Jasná, 7. marca 2021) Slovenka Petra Vlhová sa stala víťazkou nedeľňajšieho obrovského slalomu žien v rámci Svetového pohára v Jasnej. Na domovskom kopci pod Chopkom sa 25-ročná Liptáčka vrátila do absolútnej špičky v najtechnickejšej disciplíne, v ktorej dosiahla v tejto sezóne vôbec najlepší výsledok. Druhá v nedeľu finišovala Alice Robinsonová z Nového Zélandu a tretia bola Američanka Mikaela Shiffrinová.

Dosiaľ ním bolo tretie miesto z úvodného "obráku" súťažnej zimy v októbri v rakúskom Söldene a v decembri vo francúzskom Courcheveli. „Je pre mňa veľmi ťažké hovoriť v tejto chvíli. Niečo úžasné, čo sa mi dnes podarilo. Všetci, čo sledujú náš šport, vedia, že v predchádzajúcich pretekoch v obrovskom slalome som nesúťažila na dobrej úrovni, mala som menšiu krízu. Na svojej domácej trati som sa však snažila zajazdiť čo najlepšie. Bol to môj sen a podarilo sa mi ho naplniť. Ani neviem, čo ešte môžem povedať," uviedla Petra Vlhová v prvej reakcii po skončení pretekov.

Petra Vlhová dosiahla v súčte oboch kôl víťazný čas 2:16,66 min a o 16 stotín sekundy zdolala Novozélanďanku Alice Robinsonovú. Tretia Američanka Mikaela Shiffrinová prišla do cieľa s mankom 37 stotín. Shiffrinová bola líderka po prvom kole, ale až jedenásty najlepší čas v druhom kole ju obral o víťazné double v Jasnej, keďže v sobotu triumfovala v slalome.

Marte Bassinovej stačila aj štvrtá priečka (+0,96 s) na definitívny zisk malého krištáľového glóbusu v obrovskom slalome v aktuálnej sezóne. Dvadsaťpäťročná Talianka vyhrala štyri obrovské slalomy a celkovo nazbierala 510 bodov. Poľka Maryna Gasienicová-Danielová útočila z tretieho miesta po prvom kole na pódiové umiestnenie, ale napokon ju postihla menšia športová tragédia. V cieľovom svahu rukou "zavadila" o jednu z bránok a spadla.

Úradujúca majsterka sveta v obrovskom slalome Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová skončila deviata a získala len 29 bodov do hodnotenia Svetového pohára. Na jej výkone sa podpísala veľká chyba v prvom kole, ktoré dokončila až na 14. mieste. Vlhová vďaka stobodovému zásahu výrazne skresala z jej náskoku na čele bojov o veľký glóbus na 36 bodov. Tretia priečka patrí ďalšej Švajčiarke Michelle Gisinovej s veľkým odstupom 287 bodov.

Petra Vlhová sa v nedeľu po deviaty raz v tejto sezóne dostala na pódium po pretekoch Svetového pohára, k dvom druhým a dvom tretím miestam pridala piate víťazstvo, ale prvé v obrovskom slalome. Celkovo dosiahla 19. triumf v pretekoch SP, z toho piaty v obrovskom slalome.

Slovenka v nedeľa mala štartové číslo 3 a v prvom kole predviedla plynulú aktívnu jazdu bez zjavného vybočenia z ideálnej línie oblúkov. Zdanlivá nenáročnosť trate bez oddychového miesta od pretekárok vyžadovala maximálne sústredenie a nepoľavenie v agresivite, čo sa Vlhovej zjavne podarilo. Špecifikom bolo aj to, že časť trate sa nachádzala na ostrom slnku a ďalšia zasa v tieni a táto svetelná zmena viacerým pretekárkam spôsobovala problémy.

Na štarte 1. kola obrovského slalomu sa s číslom 58 predstavila aj ďalšia Slovenka Petra Hromcová. Rovnako ako sobotňajší slalom, ani nedeľňajší "obrák" debutantka na tejto najvyššej úrovni pretekov nedokončila.

Konečné poradie nedeľňajšieho obrovského slalomu v Jasnej:

1. PETRA VLHOVÁ (SR) 2:16,66 min
2. Alice Robinsonová (N. Zél.) +0,16 s
3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,37

4. Marta Bassinová (Tal.) +0,96
5. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,34
6. Federica Brignoneová (Tal.) +1,43
7. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,52
8. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,68
9. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,69
10. Tessa Worleyová (Fr.) +1,75