Veľký krištáľový glóbus pre našu Liptáčku Petru Vlhovú

JASNÁ (21. marca 2021) - Sezóna Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní je od nedele minulosťou. Skončila sa nedeľňajšími súťažami vo švajčiarskom Lenzerheide, po ktorých prišiel čas na ocenenie pre najlepších. A zo slovenského pohľadu je mimoriadne potešiteľné, že víťazkou celkového hodnotenia SP sa stala slovenská reprezentantka Petra Vlhová. Organizátorov marcového Audi FIS Svetového pohára 2021 v Jasnej veľmi teší, že aj oni mohli svojou troškou prispieť k tomu veľkému úspechu slovenského športu - zisku veľkého krištáľového glóbusu.

Dvadsaťpäťročná Liptáčka bola v súťažnej permanencii 155 dní, presne taký časový úsek delilo úvodné podujatie sezóny, ktorým bol 17. októbra 2020 obrovský slalom v rakúskom Söldene, a nedeľňajšie vyvrcholenie ročníka vo Švajčiarsku.

Pri hodnotení cesty za mimoriadnym úspechom aj ona sama spomenula, že energiu do záveru sezóny jej dodal marcový Audi FIS Svetový pohár 2021 v Jasnej. „Doma v Jasnej som zažila najkrajšie momenty. Pred marcom mi už mnohí neverili, ale prišla som tam ako vymenená a vyhrala obrovský slalom, v slalome skončila druhá,“ hodnotila Petra Vlhová.

"Petra od nás dostala príležitosť pripravovať sa na tréningovom kopci. Pre pretekárku zo svojej krajiny by to však urobili všetci. Zvíťazila na domácom kopci a to jej pomohlo a nakoplo do zvyšku sezóny. Zisk veľkého glóbusu je Petrin famózny výsledok. Za celý organizačný tím môžem povedať, že sme vďační a radi, že sme toho mohli byť súčasťou," hovorí Matej Hulej, predseda organizačného výboru v Jasnej.

Na rozdiel od svojich najväčších konkurentiek jazdila všetky disciplíny na solídnej úrovni a ako jediná absolvovala všetkých 31 pretekov. Ambiciózna Slovenka okrem šiestich víťazstiev v tejto sezóne ukoristila aj dve druhé aj dve tretie miesta. Na pódiu nechýbala ani v spomenutých oboch súťažiach v Jasnej - v sobotňajšom slalome a nedeľňajšom obrovskom slalome.

"Teší nás, že sa preteky v Jasnej vydarili a trať bola stopercentná. A slová vďaky od všetkých tímov, že mali skvelú trať, to len potvrdzujú. Všetci, čo sa podieľali na jej príprave, sú hrdí na to, čo Petra v Jasnej dokázala. Cítia, že aj oni sa malým kúskom pričinili o zisk veľkého glóbusu," uviedla Jana Palovičová, športová riaditeľka pretekov v Jasnej.

Až 21-krát z 30 pretekov skončila v najlepšej desiatke a práve to výrazne naklonilo misky váh na jej stranu v boji o veľký glóbus. V Top 10 bola deväťkrát v slalome, päťkrát v obrovskom slalome, trikrát v super G a zjazde a raz v paralelnom obrovskom slalome. K výpočtu jej úspechov v tomto ročníku je nutné zarátať aj dve strieborné medaily z februárových majstrovstiev sveta v talianskej Cortine d’Ampezzo.

Vo finále SP v Lenzerheide zahralo Slovenke do karát aj zrušenie pretekov v zjazde a super G, kde mala brať „povinné“ body jej švajčiarska rivalka Lara Gutová-Behramiová. Slovenke napokon na potvrdenie celkového triumfu v seriáli stačilo v sobotu šieste miesto v slalome, už ako istá celková víťazka v nedeľu skončila v obrovskom slalome jedenásta.

Na absolútny vrchol vo Svetovom pohári sa Petra Vlhová dostala po ôsmich rokoch od debutu v tomto seriáli, prvý štart zaznamenala ešte v decembri 2012 v rakúskom Semmeringu a pretavila ho na 11. miesto. S pribúdajúcimi rokmi prichádzali prvé pódiá a víťazstvá, všetko to vyvrcholilo až sezónou 2020/2021 ovenčenú ziskom veľkého krištáľového glóbusu.

K veľkému glóbusu sa Petra Vlhová priblížila už pred dvoma rokmi, keď skončila celkovo druhá a musela sa skloniť iba pred vtedy fenomenálnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Vlani skončila Slovenka tretia za Taliankou Federicou Brignoneovou a Shiffrinovou, no do tretice jej to už vyšlo.

Vlani sa Petra Vlhová tešila zo zisku malých glóbusov za slalom a paralelné disciplíny, pred aktuálnym ročníkom sama avizovala útok na ten veľký. Bolo to však len logickým vyústením spolupráce s talianskym koučom Liviom Magonim. Ten v minulosti pracoval aj pre Slovinku Tinu Mazeovú počas jej úspešnej cesty za celkovým triumfom v SP.