Prípravy na Audi FIS Svetový pohár 2021 v Jasnej vplnom prúde

Tvárou „sveťáku“ Petra Vlhová, organizátori rátajú sbezpečnostnými opatreniami

JASNÁ (štvrtok 22. októbra 2020) –Necelých päť mesiacov nás delí od štartu pretekov Audi FIS Svetového pohára vzjazdovom lyžovaní vstredisku Jasná, no organizátori už dlhší čas naplno pracujú na jeho prípravách. Toto vrcholné podujatie by mali Nízke Tatry hostiť počas víkendu 6. a 7. marca 2021. Tatranskí organizátori veria, že v zložitých časoch poznačených pandémiou privítajú svetovú špičku na čele so Slovenkou Petrou Vlhovou či Američankou Mikaelou Shiffrinovou.

Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) potvrdila v októbri Jasnú ako dejisko predposlednej zastávky ženskej lyžiarskej špičky pred finále Svetového pohára, ktoré bude vdruhej polovici marca 2021 vo švajčiarskom Lenzerheide. Celý kolotoč Svetového pohára sa rozbehol uplynulý víkend vrakúskom Söldene, kde Petra Vlhová dosiahla svoj najlepší výsledok na ľadovci Rettenbach–vynikajúce 3. miesto.

Organizácia podujatia je prioritou
Nízkotatranské stredisko Jasná bude podujatie Svetového pohára hostiť po piatich rokoch, ženská elita sa tam predstavila aj vroku 2016. Rovnako ako vtedy, aj koncom najbližšej zimy čaká na zjazdárky v Jasnej slalom a obrovský slalom.

Organizátori z Liptova sa okrem tradičných úloh súvisiacich s organizáciou takéhoto významného podujatia musia vysporiadať aj spandémiou koronavírusu. „Robíme všetko pre to, aby sme preteky vJasnej mohli zorganizovať. Všetci veríme, že situácia sa postupne priblíži k normálu tak, aby sme mohli pripraviť naozaj skvelý súťažný víkend. Nechceme nič nechať na náhodu a pripravujeme sa na viacero možných scenárov,“ informoval predseda organizačného výboru Matej Hulej.

„Radi by sme privítali fanúšikov bez obmedzení, ale máme aj záložné plány, ktoré budeme aplikovať podľa aktuálnej situácie s koronavírusom. K situácii sa staviame pozitívne,“prezradila športová riaditeľka pretekov Jana Palovičová a dodala: „Počítame stým, že ak to situácia bude vyžadovať, jednotlivé organizačné zložky, pretekárske tímy amédiá budú fungovať v oddelených koridoroch podobne, ako tomu bolo v Söldene.“ Keďže spomenutá pandemická situácia aktuálne neumožňuje prijať definitívu smerom k predaju vstupeniek pre divákov, organizátori v Jasnej sa pripravujú na viacero možných alternatív. „Radi by sme fanúšikov v decembri informovali, ako to bude s lístkami. Žiaľ, možnosť, že by sa v Jasnej v jeden deň na pretekoch stretlo 15-tisíc ľudí, ako to bolo v roku 2016, sa javí ako málo pravdepodobná. Rátame s možnosťou, že počet divákov bude limitovaný a tiež s variantom, ktorý bol teraz vSöldene, a to bez divákov. Samozrejme, najradšej by sme mali vJasnej zaplnené tribúny a fantastickú atmosféru, ale uvedomujeme si, že pandémia svet športu výrazne zmenila. Sme vďační za možnosť podujatie vôbec usporiadať,“ povedal Matej Hulej.

Ak by sa na nízkotatranských svahoch v Jasnej napokon súťažilo bez diváckej kulisy, Slovenku Petru Vlhovú by to veľmi mrzelo. „Jasná je moje domovské stredisko a veľmi sa teším, že sa sem kolotoč Svetového pohára opäť vracia. Verím, že je to ešte ďaleko a dovtedy sa situácia vyvinie tak, aby aspoň nejakí diváci mohli prísť. Slovenskí fanúšikovia totiž vedia urobiť neskutočnú atmosféru. Veľmi by som si priala, aby som mohla pred nimi súťažiť na domácom kopci,“ povedala 25-ročná Liptáčka. „Pre situáciu vktorej žijeme, kedy sa veľmi ťažko čokoľvek plánuje, sa snažím sústrediť najmä na tie najbližšie preteky. Nič to však nemení na tom, že to bude skvelé opäť súťažiť na domácom kopci,“ hovorí víťazka štrnástich pretekov SP. Dianie z Jasnej by mali naživo prenášať viaceré televízne spoločnosti, na Slovensku to bude tradične RTVS.

Petra Vlhová tvárou podujatia – fotenie spartou za 100-tisíc eur

Organizátori dnes predstavili aj celkový vizuál podujatia. Jeho neoddeliteľnou súčasťou je práve naša najväčšia lyžiarska hviezda Petra Vlhová. „Petru chceme predstaviť ako silnú a dravú športovkyňu, ktorá je tiež mladá dáma, ženská a citlivá zároveň. Na rozdiel od roku 2016, kedy sa lyžiarky fotili v nádherných dizajnových šatách, sme sa tentokrát rozhodli ženskosť podčiarknuť kvetmi,“ povedala manažérkapre PR a média Michaela Grendelová. Petra sa predstaví na fotografiách aj v jedinečnej parte, ktorá bola vminulosti súčasťou ľudového krojového odevu. Parta je bohato zdobená kvetinová čelenka, ktorú vminulosti smeli nosiť len dospelé slobodné dievčatá počas významných príležitostí. „Som hrdá na kraj odkiaľ pochádzam a aj parta, s ktorou som sa fotila mi pripomenula zvyky a tradície môjho milovaného rodného kraja, v ktorom môžem budúci rok absolvovať Svetový pohár,“ povedala slovenská lyžiarka. „Repasovaná parta, sktorou sa Petra Vlhová fotila, pochádza z Liptovskej Tepličky a na fotenie ju zapožičala agentúra Party v 21.storočí. Originál má už sto rokov a jej hodnotu vyčísľujú na sumu 100-tisíc eur. Parta vyzdvihuje prirodzenú krásu ženy, čo má symbolizovať aj tento Svetový pohár,“vysvetľuje marketingová manažérkaSvetového pohára v Jasnej Jana Tužinská.