Aj bratia Žampovci sa podieľajú na pretekoch SP v Jasnej


Hlavnou hviezdou víkendových pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien v Jasnej je Petra Vlhová, no súčasťou podujatia budú aj iní slovenskí reprezentanti - Adam a Andreas Žampovci. Starší Adam prezradil, ako sa spolu s bratom budú podieľať na pretekoch.

„Už dávnejšie sme sa s Andreasom ponúkli, že by sme radi pomohli pri organizácii pretekov SP, ak to bude možné. Ide o Svetový pohár doma, všade treba šíriť dobré meno. Je to perfektná reklama pre celé Slovensko. Takže sme sa ponúkli, že ak budeme v tomto čase doma, tak radi pôjdeme ako predjazdci. Organizátori nám vyhoveli a sú radi, že môžeme robiť predjazdcov. A keďže podmienky vo svete sú sťažené kvôli kovidu, tak tu potom zostávame trénovať, čo bude veľmi vhodná príprava pred SP v Kranjskej Gore,“ prezradil Adam Žampa

Mnohé zahraničné pretekárky zostali trochu prekvapené, keď na pretekoch SP určených pre ženy sa objavili ich mužskí kolegovia. „Keď sme im však vysvetlili, že pôjdeme ako predjazdci a budeme tu trénovať, tak to chápali. Dokonca Mikaela Shiffrinová vravela, že by sa jej zišiel report z trate,“ priznal 30-ročný Kežmarčan.

Pre Adama Žampu je možnosť podieľať sa na príprave pretekov Svetového pohára nová skúsenosť. „Môžem vidieť Svetový pohár z druhej strany. Pretekári si veľa vecí neuvedomujú, aké ťažké je to všetko pripraviť. Vidím, ako fungujú média, ľudia ktorí chystajú trať a podobne. Vidím, aký panuje stres pri príprave. Klobúk dole pred celým organizačným výborom, ako to všetko vedia pripraviť,“ ozrejmil.

O kvalite svahov v Jasnej sa pochvalne vyjadrovali pretekárky aj zástupcovia Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Keďže sám pozná tie najlepšie súťažné zjazdovky po celom svete, mohol pridať svoj pohľad na tie pod Chopkom. „Chalani, ktorí pripravujú kopec tu, tak ho chystajú aj v Záhrebe. A tam býva často najlepší kopec v celej sezóne. Podľa mňa tu urobili ešte viac, aby to bolo ešte lepšie. Kopec je pripravený výborne. Nie je to však ľahký typ kopca, pretože pretekár spraví chybičku a už to nedoženie. Od štartu až do cieľa ju tu nutné ísť naplno a bez chýb, pretože každá chyba býva tvrdo potrestaná. Predpokladám, že rozdiely medzi prvou a tridsiatou budú veľmi malé,“ myslí si Adam Žampa.

A ako vidí šancu Petry Vlhovej na zisk vytúženého veľkého krištáľového glóbusu? „V prvom rade veľký klobúk dole pred tým, čo dokazuje. Je to veľmi náročné fyzicky aj mentálne. Začiatok sezóny jej vyšiel perfektne a ja verím, že teraz v závere sa ešte viac chytí, aj keď má stále výsledky tip-top. Verím, že jej štyri súťaže v technických disciplínach jej padnú vhod, nazbiera čo najviac bodov. A potom vo finále SP aby to potvrdila. Verím, že Slovenka získa veľký krištáľový glóbus, to by bolo perfektné,“ uzavrel.