Ratrakárom aktuálne nový sneh nepomáha


Kto najlepšie pozná trate na pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej? Nie sú to ani pretekárky a ani ich tréneri. Každučký centimeter svahov poznajú tí, ktorí ich denne viackrát prechádzajú v kabíne pásového vozidla na úpravu snehu - tzv. ratraku.

Dvaja z nich sa podelili o skúsenosti z tejto mimoriadne dôležitej práce potrebnej pre celkový úspech pretekov v Nízkych Tatrách. Aj ich zasiahla pandémia ochorenia COVID-19, nedočkali sa totiž pomoci od rekreačných lyžiarov. „Úprava tratí neprebiehala tak, ako počas normálnych dní. Ak je stredisko plné lyžiarov, tak ho zhutňujú a denne na nich prebieha úprava. Zjazdovky sa postupne formujú, no teraz sme to všetko museli robiť my,“ prezradil Michal Kupčo. Jeho kolega v tejto práci Juraj Setey vzápätí pokračoval: „Mali sme o trochu viac práce, ako by to bolo v normálnej sezóne. Teraz to robíme nárazovejšie, inak by to šlo priebežne.“

Zdalo by sa, že v tomto smere by ich tešil nový sneh, no aktuálne je opak pravdou. „Ak by bolo stredisko normálne otvorené a napadne sneh, tak sa tešíme. Teraz je to skôr komplikácia,“ poznamenal s úsmevom Michal Kupčo. „Čerstvý sneh teraz musíme odsunúť preč, buď ku krajom alebo úplne preč,“ doplnil ho Juraj Setey.

Ratraky sú ich verní priatelia a poznajú ich do najmenších detailov. „Nový sneh musíme rozhŕňať rovnomerne na celý svah, ale máme vo vozidlách špeciálny systém, ktorý nám ukazuje výšku snehu. Vieme ten sneh dostať priamo tam, kam ho potrebujeme. Technika nám v tomto smere dosť pomáha,“ vysvetlil Michal Kupčo. A jeho kolega zase doplnil: „Najviac sledujeme výšku snehu, pomáhajú nám aj ukazovatele náklonu.“

 

Pri svojej práci sa obaja dostávajú aj do extrémov. „Kopy snehu sú niekedy vysoké aj deväť metrov. Ratrakom teda aj do takejto výšky musíme vyjsť, ak je veľa snehu. Pre nás je to však už rutina,“ prezradil so stoickým pokojom Michal Kupčo.

 

A aké sú najdôležitejšie časti ich vozidiel s výnimkou spomenutých špeciálnych systémov? „Vpredu je na ratraku je hlavná radlica. Pásy sa nám pomáhajú hýbať, ale podieľajú sa aj na úprave snehu,“ objasnil pre menej znalých Juraj Setey.