Snehu je v Jasnej dostatok, televízne veže museli zvyšovať


Významné podujatie globálneho významu, akým preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej nepochybne sú, so sebou po organizačnej stránke prináša nutnosť myslieť na mnoho významných detailov. A jedným z nich je aj zabezpečenie televíznych prenosov na potrebnej úrovni. Na tomto procese sa podieľa celý tím ľudí a vôbec nejde len o záležitosť pár dní.

Spolu je pre medzinárodné prenosy pripravených 19 kamier vrátane dvoch kamier, ktoré snímajú vo vysokej rýchlosti. K dispozícii budú aj štyri kamerové žeriavy a ďalšie kamery sú pre rozhovory či štúdiá vysielateľov. „Našou povinnosťou je priniesť realitu čo najpresnejšie, aby preteky boli atraktívne a bolo vidieť profil trate, kvalitu pretekárok či voľbu ich stopy a techniku. Keďže ide o špecifický rok a pri trati nemôžu byť diváci, musíme zachytiť unikátnu atmosféru. Je nutné si uvedomiť, že s prípravami sme začali už v lete a teraz sme prišli na to, že niektoré kamerové veže sme museli zvýšiť o tri metre. Veľkú úlohu hrá predstavivosť a aj trochu šťastia, aby všetko v deň pretekov korešpondovalo s realitou,“ ozrejmil režisér prenosov zo SP v Jasnej Karel Jonák, ktorý sa už v minulosti podieľal na príprave dôležitých športových prenosov.

Prezradil viac aj o nedávnej obhliadke trate a vyhodnotení podmienok v Jasnej. „Prešli sme si celú trať od štartu do cieľa a zistili sme, že tento rok sú skutočne vynikajúce snehové podmienky. Pre nás to znamená, že tri kamerové veže sme museli výrazne zvýšiť a niektoré pozície kamier upraviť, aby všetko bolo pripravené pre prenos a zábery boli optimálne. Ak by sme veže nezvýšili, tak by v kamerách boli bezpečnostné siete,“ informoval Karel Jonák.

V niektorých prípadoch je nutné pracovať naozaj v mimoriadnych výškach. „Veže sú vysoké tri aj osem metrov. Kľúčová zákruta je na Priehybe, kde máme dosť kamier a žeriav v štvormetrovej výške. Dúfame, že všetko bude fungovať,“ prezradil režisér.

A s akým tímom vlastne bude v Jasnej spolupracovať? „Máme medzinárodný tím, kameramanov máme z viacerých krajín. Snažili sme sa vybrať špičku v tomto smere. Pozvali sme aj manažéra produkcie, ktorý má skúsenosti z organizácie všetkých Svetových pohárov v Taliansku, Lorenzo Gerardi sa podieľal na produkcii pre Infront v ostatných rokoch,“ uzavrel Karel Jonák.