Trate počas SP v Jasnej by mali sedieť Petre Vlhovej


Preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej sa blížia závratný tempom, takže organizátori prestížneho podujatia majú plné ruky práce. Jedným z hlavných cieľov je pripraviť súťažnú trať tak, aby bola čo najkvalitnejšia. A na túto súčasť dohliada veliteľ tratí SP v Jasnej Maroš Kupčo.
 

"Štart obrovského slalomu je rovnako ako pred piatimi rokmi na Lukovej, čiže v tomto smere žiadna zmena. Dvesto metrov po štarte nasleduje prvá terénna vlna, ktorá by mala zatraktívniť trať. Druhá vlna je medzi náhradným štartom obrovského slalomu a štartom slalomu. Obe sú profilované tak, že nie sú vo vrstevnici, ale sú umiestnené na šikmo. Trate slalomu i obráku sme sa snažili urobiť čo najdlhšie. A to by malo vyhovovať aj Petre Vlhovej, dĺžku sme konzultovali aj s jej trénerom Liviom Magonim," prezradil Maroš Kupčo.

Okrem toho, aby profil trate čo najviac vyhovoval slovenskej favoritke Petre Vlhovej, chcú organizátori v Jasnej čo najviac zapracovať na kvalite svahu. „Súťažiacim chceme dopriať rovnaké podmienky na tréningoch i pretekoch. Spreparovaný sneh pripravíme aj na tréningovej trati. Je to bežná prax a štandard aj v iných dejiskách pretekov SP," pokračoval Kupčo. Pri príprave súťažného svahu je však mínusom, že kvôli pandémii koronavírusu chýbajú v horách lyžiari. "Ak by bol kopec v záťaži, pravidelne by sa frézoval a každý deň by po ňom prešlo osem až desaťtisíc lyžiarov, vypreparoval by sa v podstate sám. Ľudia by ho sami zhutnili. Pre nás, samozrejme, nie je ideálne, že na ňom nik nelyžuje. Avšak nesťažujeme sa, musíme sa s tým vyrovnať," doplnil.