Tréningový aj súťažný svah sú v rukách desiatok odborníkov


Najdôležitejšou súčasťou pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej sú súťažné trate na severnom svahu Chopku, na ktorých najlepšie pretekárky na svete zabojujú o dôležité body hodnotení o krištáľové glóbusy, malé aj veľký. Na tom, aby bolo v tomto smere všetko v poriadku, pracovali organizátori nielen počas ostatných týždňov či mesiacov, keďže sneh si pre istotu „odkladali“ aj z minulej zimy.

Počas ostatných dní už v Jasnej finišovali s úpravami svahov. „Už sme len upravovali mierne terénne nerovnosti. A prišiel záver a tým je frézovanie súťažného kopca,“ ozrejmil Vladimír Mlynček, ktorý je v Jasnej zodpovedný za kvalitu pripravených svahov.

Ako prvý bol na preparáciu pripravený tréningový svah, keďže ten bude v permanencii skôr. „Tréningovú trať sme pôvodne chceli preparovať trochu neskôr, ale kvôli počasiu a dlhodobej predpovedi sme sa rozhodli to urobiť už počas ostatného víkendu, aby sme vytvorili čo najlepšie podmienky pre pretekárky, ktoré sa nahlásili na skoršie tréningy,“ prezradil.

Teraz sa v Jasnej venujú už len súťažnej trati od Lukovej až do cieľového areálu. „najprv prebehli posledné úpravy s ratrakmi, posledné úpravy prebehli okolo drevených zábran. Museli sme ošetriť bezpečnostné prvky, aby sme vytvorili podmienky pre stavbu ochranných sietí,“ pokračoval Vladimír Mlynček.

A koľko osôb sa reálne podieľa na tom, aby boli svahy čo najkvalitnejšie? „Počas víkendu tu pracovalo približne 25 ľudí, preparáciu sme robili s približne päťdesiatkou ľudí. Odteraz budeme mať denne na kopci približne 50 ľudí,“ informoval Mlynček. Jeho tím sa neraz musí starať o svah aj v nepriaznivých poveternostných podmienok. „Sme pripravení pracovať v akýchkoľvek podmienkach,“ dodal.