Práce na súťažnej trati sú už v plnom prúde


Do začiatku pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej zostáva ešte šesť týždňov, no organizátori prestížneho podujatia už pracujú na úprave súťažných tratí pre slalom a obrovský slalom. Hlavnou postavou v tomto segmente príprav je zástupca pretekovej komisie SP Michal Mrázik.

„Masu snehu, ktorú sme si vyrobili, budeme v najbližšom čase spracovávať do záverečnej podoby. Ďalšie kroky budú záležať aj od toho, aké bude počasie. Čaká nás preparácia a potom finálna podoba trate na preteky," prezradil Michal Mrázik. Informoval aj o tom, že v blízkej budúcnosti by privítal aj pomoc zo strany prírody, keďže na svahoch chýbajú lyžiari a nemôžu tak prispieť k zhutneniu snehu. „Potrebujeme dosiahnuť, aby sa jednotlivé vrstvy snehu prepojili. Ak by prišlo krátke obdobie s dažďom, pomohlo by nám to k vytvoreniu kompaktnejšej vrstvy, čo by bolo super pre ďalšiu prácu s kopcom," vysvetlil.

Doplnil aj detaily o tom, prečo práve dážď by v súčasnosti pomohol. „Ak napadne prírodný sneh, musí sa s ním pracovať. Dáva sa zo súťažnej trate mimo, vždy ideme na spreparovanú vrstvu. Sneh sa zhutňuje, aby sa docielila požadovaná hustota. Snahou je, aby prvá i posledná pretekárka na štarte mali rovnaké podmienky na trati," pokračoval Michal Mrázik. A kedy by mohla byť definitívne pripravená súťažná trať? „Sme nastavení tak, že posledný februárový týždeň bude trať vyzerať ako na samotnom podujatí. Týždeň pred pretekmi na trať už nikto nepôjde a bude pripravená na Svetový pohár," doplnil Mrázik.