Trate na Svetový pohár v Jasnej sú pripravené na prvé tréningy


JASNÁ (1. marca 2021) - Preteky Audi FIS Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v nízkotatranskom stredisku Jasná sa nezadržateľne blížia. Už počas najbližšieho víkendu sa na Slovensku predstavia najlepšie lyžiarky z celého sveta. Chýbať medzi nimi nebude ani Petra Vlhová, ktorá sa v sobotu  6. marca v obrovskom slalome a o deň neskôr v nedeľu 7. marca v slalome pokúsi nazbierať čo najviac bodov v boji o veľký krištáľový glóbus.

FIS dala Jasnej zelenú, kontrola pripravenosti dopadla dobre
Mimoriadna snaha slovenských organizátorov smerovala k tomu, aby Jasná splnila všetky predpisy Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), okrem areálu museli kontrolou prejsť aj zjazdovky - tréningová aj súťažná. Do Jasnej pricestoval zástupca z FIS Poliak Wojciech Garewski a neskrýval spokojnosť s pripravenosťou strediska na tohtotýždňové preteky. "Je to pripravené tak, že by sa tu mohlo jazdiť už zajtra. K dokonalosti chýbajú už iba trochu nižšie teploty. Sneh je dobrý, takže sme trať schválili," povedal. „Snehová podložka je dostatočná, snehu máme dosť. Tento víkend sme dokončili úpravu súťažného kopca," ozrejmila športová riaditeľa pretekov Jana Palovičová.  

Kontrola vstupu osôb a obmedzenie dopravy
Podmienkou vstupu do strediska je negatívny PCR test. Priamo pri preberaní akreditácie ešte každý účastník prejde kontrolným antigénovým testom. Zároveň budú všetci opätovne testovaní každých 72 hodín, aj pri opustení strediska. Ako je už niekoľko dní známe, Svetový pohár bude v Jasnej bez divákov. Preteky Svetového pohára tak rovnako ako v iných strediskách naprieč Európou v tejto sezóne budú v tzv. bublinách - červenej, žltej, modrej a zelenej. Červená zóna bude určená pre pretekárky a ich tímy. 

Keďže súťažný areál a príslušné ubytovacie zariadenia v Jasnej sú  počas celého aktuálneho týždňa uzavreté, bolo nutné pristúpiť aj k regulácii dopravy v Demänovskej doline. „Oddnes, teda od pondelka 1. marca platí zákaz vjazdu vozidiel bez príslušného povolenia od parkoviska Lúčky a od štvrtka 4. marca od 18-tej hodiny už do nižšie položeného Záchytného parkoviska. Obmedzenia potrvajú až do nedele 7. marca. Cieľom týchto opatrení je čo najlepšie zaistiť bezpečnosť areálu, aby sa ani v jeho bezprostrednej blízkosti nepohybovali neautorizované osoby,“ prezradil predseda organizačného výboru podujatia Matej Hulej.

Už tento víkend Petra Vlhová v Jasnej
Prvé tréningy sa v Jasnej začínajú zajtra. Slovenská hviezda Petra Vlhová by si mala kopce v Jasnej vyskúšať v stredu.  „Petra má za sebou aktuálne tri náročné dni v talianskom Val di Fassa. Po príchode na Slovensko jej necháme len deň voľna, zajtra ju čaká dvojfázový kondičný tréning a na kopec sa postaví v stredu,“ hovorí Matej Gemza, jeden z trénerov Petry Vlhovej. Samotná Petra sa teší na pár dní strávených doma. „Vždy sa teším, keď môžem prísť domov, ale bojím sa, aby som sa veľmi neuvoľnila. Musím mať na pamäti, že sezóna je ešte dlhá. Teraz v Jasnej budem síce aj doma, ale počas a pred pretekmi budem priamo v Jasnej, aby som sa mohla 100% koncentrovať na preteky,“ hovorí Petra Vlhová o svojom nastavení pred Svetovým pohárom v Jasnej. 

Sledujte naživo Štúdio Jasná
Fanúšikovia síce vzhľadom k pandemickej situácii nebudú môcť povzbudzovať našu Petru Vlhovú a najlepšie svetové lyžiarky priamo v Jasnej, ale úplne “mimo trať” nezostanú. “Už dnes, 1. 3. o 18.00 hod sme pre fanúšikov pripravili program, ktorým nás budú sprevádzať moderátori Európy 2 Vlado “Láďo” Varecha a známy lyžiar Tommagio z Rádia Anténa Rock. Dnes si zoberú “na pokec” do štúdia Jasná Andreu Bučko, ktorá spolu s Dominikou Kawashovou, ktoré svoj hit “Neviditeľná žena” pretvorili do lyžiarskeho módu ako ódu na Petru Vlhovú” ozrejmuje marketingová manažérka podujatia Jana Tužinská. Mimoriadne atraktívny je zoznam osobností, zapojených do tohto výnimočného projektu - skvelá slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová, bratia Žampovci či členovia fanklubu Petry Vlhovej.  
„Publikum privítame v Štúdiu Jasná, ktoré bude celý týždeň na webových stránkach a oficiálnom profile na Facebooku prinášať bohatý program a sprostredkuje tak atmosféru zo zákulisia najväčšej športovej udalosti na Slovensku roku 2021. Čakajú nás aktuálne rozhovory, pohľady do zákulisia, online rozhovory s pretekárkami a zaujímavými hosťami, bláznivé challenge videá a more súťaží,“ vysvetľuje PR a media manažérka Svetového pohára Michaela Grendelová. Štúdio Jasná bude vysielať od 1. marca denne od 18:00 do 18:30 a počas súťažného víkendu aj pred začiatkom pretekov. „Nakoľko sa pohybujeme v online priestore, všetky diely Štúdia Jasná budú k dispozícii na webe a facebooku nepretržite,“ dodáva PR a media manažérka.