Prípravy na Audi FIS Svetový pohár 2021 v Jasnej sťažuje pandémia

Covid manažér SP v Jasnej: „Zjazdárky samé dbajú na striktné dodržiavanie bubliny“


JASNÁ (9. januára 2021) - Preteky Audi FIS Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien v nízkotatranskom stredisku Jasná sa nezadržateľne blíži a organizátorom prestížneho podujatia na Liptove stále výrazne komplikuje situácia pandémia ochorenia COVID-19. Počas úvodného marcového víkendu sa na domácom snehu predstaví aj aktuálna líderka SP Petra Vlhová, ktorú čaká boj o dôležité body so súperkami z celého sveta. Všetky pretekárky majú v aktuálnej sezóne výrazne iné podmienky na jednotlivých podujatiach v porovnaní s predchádzajúcimi súťažnými ročníkmi.

V Jasnej by sa začiatkom marca mohli konať až tri preteky alpského Svetového pohára.
Počas Audi FIS Svetového pohára v Jasnej by sa mali podľa pôvodného programu uskutočniť preteky v slalom a obrovskom slalom v sobotu a nedeľu 6. a 7. marca. Možné však je, že sa tam v piatok 5. marca bude tiež bojovať o body do celkového hodnotenia. Členovia organizačného výboru totižto poslali na Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS) žiadosť o náhradu obrovského slalomu v rakúskom Semmeringu. Ak by FIS žiadosti Jasnej vyhovela, súťaž by sa teda uskutočnila deň pred originálnym programom.

Pandemická situácia vyžaduje viacero riešení 
Organizačný tím kvôli stále sa vyvíjajúcej situácii okolo pandémie sa musí pripravovať  na viacero možností. "Zatiaľ pracuje s nejakými dvoma či troma alternatívami areálu. Aktuálna situácia nám povoľuje to najprísnejšie, teda uzavretý priestor a pustený doň budú len ľudia, ktorí prídu a u nás budú mať negatívny test na COVID-19. Dostanú akreditáciu a budú sa môcť pohybovať len priamo v stredisku," informuje zástupca organizátorov Peter Pukalovič, ktorý pracuje na pozícii Covid manažéra. Organizátori v Jasnej musia splniť všetky podmienky Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), tou najdôležitejšou je vytvorenie tzv. červenej bubliny pre pretekárky a ich tímy.
"To je základné pravidlo, musíme im vytvoriť zónu pohybu bez kontaktu s ďalšími osobami. Aj obslužný personál, ktorí sa o nich bude starať v hoteli, teda ľudia v kuchyni či chyžné, tam budú s nimi žiť celý čas a budú mať zákaz opustiť hotel," vysvetľuje Peter Pukalovič. Seriál Svetového pohára prebieha v európskych krajinách už od polovice októbra a zatiaľ ochorenie COVID-19 dočasne vyradilo z hry len minimum pretekárok. Je to výsledok mimoriadne zodpovedného prístupu lyžiarok. "Nie je to o tom, že ich musíme strážiť a dbať na to, aby tú bublinu neopustili. Práve naopak, ony samé ju chcú striktne dodržiavať. Dokonca aj nad rámec pravidiel. Napríklad pri stravovaní majú možnosť reštaurácie s výdajom cez okienko, kde neprídu do kontaktu s personálom. Ony však radšej volia stravovanie na izbách a podobne," opisuje Peter Pukalovič situáciu na jednotlivých zastávkach SP.

Účasť fanúšikov na Svetovom pohári
Už dlhé mesiace je veľkým otáznikom prípadná účasť fanúšikov na pretekoch Audi FIS Svetového pohára v Jasnej. "V tejto dobe je to skôr sci-fi ako realita. Veľkým želaním celého organizačného tímu je však to, aby si Svetový pohár užilo čo najviac ľudí, aj keď za prísnych opatrení. Nebude to určite možné pripraviť tak ako pred piatimi rokmi. Myslím si však, že dnes sú ľudia zvyknutí na opatrenia a nemajú s tým problém. A my sa budeme snažiť pripraviť to tak, aby si to vedeli čo najviac užiť," ozrejmil Covid manažér podujatia v Jasnej.